Jie Ťien-ming, bývalý předseda představenstva konglomerátu CEFC a stále neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana, čelí v Číně obviněním z uplácení vysokých politických představitelů.

Na základě reportáže, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, o tom informoval odborný server Sinopsis

Jméno Jie Ťien-minga figuruje v rozsáhlém korupčním procesu, v němž je souzen někdejší nejvyšší představitel čínské komunistické strany v provincii Kan-su. Ve čtvrtek prokuratura bývalého stranického tajemníka Wang San-jüna obvinila, že přijal od exšéfa CEFC Jie Ťien-minga úplatky v blíže neurčené výši, informovala agentura Reuters s odvoláním na CCTV.

Jie Ťieng-min počátkem roku zmizel z očí veřejnosti a v březnu čínské úřady oznámily, že byl zatčen a že je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Žádné konkrétní obvinění vůči Jieovi ale dosud nebylo zveřejněno.

Ve čtvrtek nicméně čínská televize CCTV přinesla zprávu o soudu s Wang San-jünem, který v letech 2011 až 2017 působil ve funkci šéfa čínské komunistické strany v provincii Kan-su na severozápadě země. Wang čelí obvinění, že v letech 1993 až 2017 přijal úplatky z různých zdrojů v celkové výši asi 67 milionů jüanů (216 milionů korun). Poté, co prokuratura předložila důkazy, se Wang ke svým činům přiznal, uvedla televize CCTV.

Mezi těmi, kteří Wanga upláceli, byl podle prokuratury i Jie Ťien-ming. Wang prý od něj přijal úplatky v roce 2011 a peníze pomohly společnosti CEFC získat podíl ve finančním ústavu Hainan Bank. Transakci zprostředkoval Chu Chuaj-pang, někdejší předseda státní společnosti China Development Bank (CDB), která byla hlavním věřitelem CEFC.

Někdejší provinční stranický tajemník Wang byl rovněž obviněn, že pomohl pobočce CEFC v provincii Chaj-nan získat úvěr ve výši 4,8 miliardy dolarů od China Development Bank v době, kdy byl Chu Chuaj-pang jejím šéfem. Chu odstoupil z čela banky v září.

Soud ve městě Čeng-čou vynese rozsudek ve Wangově případu později; termín verdiktu nebyl upřesněn.

Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka řídit svoje evropské aktivity a koupila zde také podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group, Žďas Žďár nad Sázavou, ale taky fotbalovou Slavii a stadion v Edenu.

Prezident se od poradce, který "není součástí klasického poradního sboru", jak pozici vysvětluje prezidentská kancelář, zatím distancovat nehodlá. "Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být," řekl k tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na jaře letošního roku se skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V tuzemsku za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská  Citic převzít kontrolu nad českými majetky CEFC.

Příští týden se v Praze koná Čínské investiční fórum, na které by se mělo sjet až 250 návštěvníků z Číny, především podnikatelů a politiků. Jenom ze skupiny Citic by měla přijet 50členná delegace, dalších 50 lidí bude zastupovat čínský stát.