V létě před pěti lety americký prezident Barack Obama varoval, že pokud syrský režim použije chemických zbraní, Spojené státy vojensky zasáhnou. Svou hrozbu tehdy nedodržel a oslabil tak pozici své země, která je od té doby zvláště ostatními hráči v regionu vnímána jako slabá. Nabídl zároveň, aby se do syrského konfliktu zapojila Moskva a ta toho využila měrou vrchovatou. Ve chvíli, kdy byl asadovský režim před zhroucením, spadl mu z nebe ruský vojenský patronát. Mnoho civilistů ovšem i potom opakovaně zjistilo, že Sýrie sice okázale předala svůj chemický arzenál, ale útoky chlorem ani sarinem nepřestaly.

Za tuto tíživou bilanci kritizoval Donald Trump Obamu ještě v předvolební prezidentské kampani a nyní se pokouší ukázat, že dokáže být lepší. Už v létě jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton varoval Damašek před užitím chemických zbraní a stejný vzkaz nyní poslal v jednom ze svých tweetů Trump. Za pět let se však situace v Sýrii výrazně proměnila. Zemi s pomocí íránských milic a ruské vzdušné podpory opět ovládla asadovská armáda, která se chystá dobýt poslední baštu islamistů v provincii Idlíb a případný americký zásah na tom může málo změnit, pokud tedy Trump nechce riskovat větší konflikt. Ze všeho nejvíc jeho tweet vypadá jako gesto, kterým chce dát Bílý dům najevo, že v rýsující se syrské koncovce má a chce prosazovat své zájmy stejně jako ostatní regionální i globální hráči.

Pro civilní obyvatelstvo bude důležitější, jak se projeví jeden letošní posun. Organizace pro zákaz chemických zbraní v červnu rozhodla, že napříště může nejen zjišťovat, zda byly tyto zbraně někde použity, ale i vyšetřovat, kdo je pachatelem. Mrtvým a raněným to už nepomůže, ale mezinárodní společenství by mělo znát viníky těchto zločinů. Ne všichni jsou takovou vyhlídkou nadšeni. Koncem srpna se mluvčí ruského ministerstva obrany nechal slyšet, že případné chemické útoky v Idlíbu mají USA a také Británii a Francii posloužit jako záminka k napadení syrských jednotek.