Americký prezident Donald Trump je připraven uvalit další cla na zboží z Číny v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). S odvoláním na šest svých zdrojů to uvedla agentura Bloomberg. Trump tak hodlá učinit příští týden, kdy končí lhůta, v které je možné se k návrhu vyjadřovat. Akcie v USA na zprávu zareagovaly citelným poklesem.

Chystaná cla se týkají široké škály výrobků, od selfie tyčí až po polovodiče. Firmy a další subjekty mohou připomínky k návrhu předkládat do 6. září, po tomto termínu hodlá Trump podle informací agentury cla začít uplatňovat.

Obě země už na sebe cla uplatňují, každá na dovoz v roční hodnotě 50 miliard dolarů. Jak Washington, tak Peking přitom hrozí, že další cla mohou přijít, a to v závislosti na postoji druhé strany. Minulý týden skončilo bez jasného výsledku zatím poslední kolo jednání o vzájemném obchodu.

Zavedení cel na zboží za 200 miliard dolarů je dosud největším zásahem, který představuje významnou eskalaci obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a zřejmě dál oslabí finanční trhy, které rostoucí napětí znepokojuje. Trump už dříve řekl, že je připraven začít uplatňovat clo na veškerý dovoz z Číny, což by se týkalo zboží v ročním objemu kolem 500 miliard dolarů.

Donald Trump hrozí odchodem ze Světové obchodní organizace

Americký prezident Donald Trump chce vystoupit ze Světové obchodní organizace (WTO), pokud se nebude ke Spojeným státům chovat lépe. Pilíř světového obchodního systému kritizoval v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

"Pokud se nezačne chovat rozumně, vystoupím z WTO," řekl ve čtvrtek Trump v rozhovoru s agenturou Bloomberg v Bílém domě. Odchod USA z organizace, která sídlí v Ženevě, by vážně narušil mnohostranný obchodní systém, který USA pomohly po druhé světové válce vybudovat.

Americký prezident už minulý měsíc prohlásil, že ​​USA jsou ve velké nevýhodě, protože WTO s nimi zachází "velmi špatně" a že organizace musí "změnit své způsoby".

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera bylo v roce 2001 chybou umožnit Číně vstup do WTO. Lighthizer už dlouho apeluje, aby Spojené státy vůči WTO zaujaly agresivnější postoj, protože organizace není schopna vypořádat se s netržní ekonomikou, jakou je Čína. Lighthizer prohlásil, že systém řešení sporů na půdě WTO narušuje svrchovanost USA, zejména v antidumpingových případech.

Spojené státy blokují jmenování soudců u odvolacího orgánu WTO, čímž vyvstává možnost, že v příštích letech přestane fungovat, píše Bloomberg.

Návrh EU na vzájemné zrušení cel na auta Trump odmítl

Čtvrteční návrh Evropské unie na vzájemné zrušení dovozních cel na automobily Donald Trump odmítl. Opětovně také přirovnal obchodní praktiky EU k obchodním praktikám Číny.

"Mezi jejich spotřební zvyklosti patří kupovat jejich auta, ne naše auta," řekl na adresu EU americký prezident. "EU je téměř tak špatná jako Čína, jenom menší," prohlásil rovněž.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová ve čtvrtek uvedla, že EU je ochotná zrušit cla na dovoz automobilů z USA, pokud Spojené státy učiní totéž. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v červenci dohodl s Trumpem, že obě strany budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.

Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pick-upy a 2,5 procenta na menší auta. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo deset procent.

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA, což by mohlo vést ke zvýšení dovozních cel.

Evropská unie již dříve varovala Spojené státy, že by na takovýto krok odpověděla vlastními opatřeními. Juncker dnes uvedl, že pokud USA cla na auta zvýší, přikročí ke zvýšení cel také EU.