Francouzská romantická spisovatelka George Sandová, která se v devatenáctém století zabývala otázkou společenského postavení žen, je autorkou světoznámého citátu, že "největší předností některých mužů je jejich žena". Slova Sandové by přitom padla na úrodnou půdu i dnes, dvě stě let poté. Navíc by jistě hned dostala také aktualizaci: "Největší předností některých společností je žena v jejich vedení." Jak totiž ukazuje řada průzkumů a dokládá nespočet reálných zkušeností, firmy s ženami ve vedoucích pozicích fungují a vydělávají lépe.

Ženy jsou odolné a flexibilní

Průzkumy se přitom nesnaží zavést "nadvládu" žen. Naopak. Spíše jde o korekci současného nelichotivého skóre a "otevření stavidel rovných příležitostí". Ostatně k němu postupně dochází. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR v Česku posledních šest let stagnuje počet mužů podnikatelů. Naopak žen se do podnikání každoročně pouští zhruba o polovinu více než jejich protějšků. A je to dobře. Třeba americká společnost Gallup, která přes 80 let radí firmám, zjistila, že 41 procent manažerek je do své práce opravdu zapáleno oproti 35 procentům stejně pracovně naladěných mužů. A pozor, nezáleží na tom, jestli má žena doma děti nebo ne.

I slovo ministryně kdysi budilo rozpaky

Rozhodli jsme se proto hlavní téma aktuálního vydání Moderního řízení zasvětit ženám, manažerkám, matkám... Prostě "lídryním". To je mimochodem pojem, jehož vývoj skvěle dokládá měnící se poměry ve společnosti. Když se jeden z internetových diskutujících na stránkách Ústavu pro jazyk český Akademie věd dotazoval, zda je možné přechýlit slovo "lídr", dostalo se mu následující odpovědi: "Přechýlená podoba lídryně je naprosto v pořádku. To, že může toto slovo působit neobvykle, je (zatím) dáno jeho malou frekvencí. Pokud bude lídryň přibývat a frekvence slova stoupne, nikoho již výraz lídryně nepřekvapí (podobné rozpaky budilo kdysi slovo ministryně)."

Všem lídryním proto přeji inspirativní čtení.

Související