Lidová rčení bývají až mrazivě pravdivá. "Žádný strom neroste do nebes" trefně vystihuje současnou situaci v Číně, která je díky své velikosti vnímána jako tahoun globální ekonomiky. To by se mohlo změnit, soudí novinář deníku Wall Street Journal Dinny McMahon ve své letošní knize Velká čínská dluhová zeď, anglicky China's Great Wall of Debt.

Podle autora, který hovoří plynně čínsky a v říši středu strávil 13 let, provází čínský ekonomický zázrak prudký růst zadlužení měst, firem a domácností. To by mohlo druhou největší ekonomiku světa po Spojených státech dohnat do krize hlubší, než kterou vyvolaly dluhy evropských zemí jako Řecko.

"Čína je nyní natolik propojená s globální ekonomikou, že dopady jejích současných ekonomických problémů pocítí celý svět," varuje McMahon. Jádro čínských problémů tkví ve snaze komunistické vlády v Pekingu dosahovat nadprůměrného tempa ekonomického růstu za jakoukoli cenu. To by ale, jak popisuje McMahon, nemuselo stačit, aby čínští dlužníci bohatli natolik rychle, že své závazky ustojí.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč čínský finanční systém začíná čím dál víc připomínat Spojené státy v době před pádem Lehman Brothers.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se