Británie ve čtvrtek obvinila ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, které loni v červnu postihla řadu zemí světa včetně Česka. Hackeři za uvolnění napadených a zablokovaných zařízení požadovali výkupné. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov kategoricky odmítl, že by mělo šíření viru přezdívaného NotPetya na svědomí Rusko. Tvrzení označil za rusofobní.

Náměstek britského ministra zahraničí Tariq Ahmad řekl, že "vláda Spojeného království soudí, že za ničivý kybernetický útok NotPetya z června 2017, byla odpovědná ruská vláda, konkrétně ruská armáda". "Bezohledný" útok podle něj přišel společnosti po celém světě na stovky milionů dolarů.

"Rozhodnutí veřejně připsat tento incident (Rusku) podtrhuje fakt, že Spojené království a jeho spojenci nebudou tolerovat zákeřnou kybernetickou aktivitu," uvedlo britské ministerstvo zahraničí.

Britský ministr obrany Gavin Williamson obvinil Rusko z "podkopávání demokracie" i "používání informací jako zbraní". Kybernetický útok z loňského června označil za součást nové éry vedení válek.

První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Terčem se stala řada podniků a institucí po celém světě. Vir narušil provoz řady továren, úřadů i logistických center, například přístavů v Amsterodamu či Bombaji.

Podle agentury AP se vir rozšířil do počítačů společností, které obchodují s Ukrajinou, včetně americké farmaceutické společnosti Merck, dánské logistické firmy A.P. Moller-Maersk či ruské ropné společnosti Rosněfť. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce postiženým státem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl obvinění britských úřadů a označil ho za nepodložené. "Není to nic jiného než pokračování rusofobní kampaně," uvedl Peskov s tím, že tuto kampaň už delší dobu vedou některé státy na Západě.

Vyděračský vir neboli ransomware dostal jméno NotPetya, na první pohled totiž připomínal vir Petya, případně jeho vylepšenou verzi Petrwrap, který byl poprvé zaznamenán předloni. Podle dřívějšího tvrzení odborníků ale mnohé napovídá tomu, že cílem viru NotPetya nebylo na rozdíl od viru Petya získat výkupné, ale rozsévat chaos. Vir zčásti využíval již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows, podobně se choval loni v květnu ransomware WannaCry.

Názor odborníků, že cílem bylo šířit chaos, ve čtvrtek zopakovalo také britské ministerstvo zahraničí. "Útok byl zamaskovaný jako kriminální podnik, ale jeho účelem bylo v zásadě ničit," uvedlo.

Británie v poslední době stále hlasitěji obviňuje Rusko z podílu na kybernetických útocích a dalších zásazích do dění v zahraničí prostřednictvím internetu.

Premiérka Theresa Mayová loni v listopadu na banketu v londýnské finanční čtvrti City kritizovala Moskvu za kybernetické útoky včetně zásahů do voleb v Dánsku či Německu. Rusko obvinila také z šíření falešných zpráv ve snaze podkopat západní demokracie. Britští poslanci se v současnosti zabývají i podezřením, že Rusové ovlivnily předloňské referendum o brexitu i loňské parlamentní volby ve Spojeném království.