Evropská komise krátce před Vánocemi pohrozila Polsku sankcemi, které mohou ve finále znamenat, že mu odebere hlasovací právo na schůzkách ministrů členských států EU. A to kvůli reformě soudního systému, která podle komise ohrožuje nezávislost tamní justice. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského totiž provedla − a provádí − řadu změn, kterými justici podřazuje politikům.

"Normální člověk, když se dostane do sporu s někým mocným, potřebuje, aby rozhodoval nezávislý soud. Jen tak má šanci, že dostane opravdu rozhodnutí podle práva," říká soudkyně českého Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Je členkou Benátské komise, tedy poradního orgánu Rady Evropy, jejíž zpráva o stavu polské justice byla jedním z podkladů pro rozhodnutí Evropské komise.

HN: Evropská komise pohrozila Polsku odebráním hlasovacích práv. Co se v zemi vlastně děje, že unie hrozí sankcemi? Je tam přece demokraticky zvolená vláda.

Ano, v Polsku skutečně ve volbách vyhrála nějaká politická síla, ale my ústavní právníci vždycky říkáme, že jen volby nestačí. Kromě toho, že v demokratickém státě vládne většina, která dostala nejvíc hlasů, se současně musí respektovat dělba moci a úcta k lidským právům.

Nekritizujeme Polsko, že by tam volby měly dopadnout nějak jinak, ale upozorňujeme, že se tam dějí systémové změny, které nejsou v souladu s principem vlády práva spočívajícím v dělbě moci, ochraně soudního rozhodování před politickými vlivy a podobně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se