"V roce 2018 pošleme dva platící pasažéry na výlet okolo Měsíce," prohlásil 27. února letošního roku Elon Musk, zakladatel a CEO společnosti SpaceX. Podobných plánů už bylo mnoho, takže dnes by taková slova asi málokdo bral vážně – kdyby je ovšem neřekl právě Musk. Nejen proto, že schopnost realizovat zdánlivě šílené vize už několikrát prokázal, ale také proto, že jeho společnost má k dispozici potřebnou techniku a know-how.

SpaceX vyvinula a při komerčních kosmických letech vyzkoušela řadu nosičů Falcon, přičemž první stupeň typu Falcon 9 dokáže po splnění úkolu zase měkce přistát. Pro lunární let má připravenou raketu Falcon Heavy výkonem srovnatelnou s raketou Saturn V, která kdysi vysílala lodě Apollo na cesty k Měsíci. Základem konstrukce je Falcon 9 posílený o další dva bloky jeho prvního stupně, takže vývoj postupoval velmi rychle a první letový test se má (po několika odkladech) uskutečnit v lednu 2018.

Stejně tak je i kosmická loď pro oblet Měsíce jen pokračováním dosavadního vývoje kabiny Dragon Muskovy společnosti SpaceX. Nyní v bezpilotní verzi slouží pro zásobování Mezinárodní kosmické stanice, v pilotované verzi Dragon V2 by měla příští rok začít létat s astronauty na oběžnou dráhu Země. Elon Musk tvrdí, že úpravy pro týdenní misi kolem Měsíce nepředstavují velký problém a půjde především o vybavení lodi systémem pro dálkovou komunikaci.

Jména pasažérů zakladatel SpaceX neprozradil, uvedl jen, že už složili zálohu na "letenky". Neřekl také, jestli s nimi poletí  profesionální astronaut, nebo zda loď bude po celou dobu letu v automatickém režimu.

Řada odborníků reagovala prohlášeními, která upozorňují, že turistický oblet Měsíce je podstatně složitější záležitost, než tvrdí Musk. Kromě komunikačního systému bude nutné loď vybavit také mohutnějším tepelným štítem, protože se bude do atmosféry vracet s mnohem větší rychlostí než z oběžné dráhy Země. S tím zatím nemá SpaceX žádné zkušenosti.

"Ale i kdyby se mise plánovaná na rok 2018 uskutečnila až o rok později, pořád by to byl historický mezník," dodává Phil Larson, bývalý poradce prezidenta Obamy pro výzkum vesmíru.

Animace zobrazující Falcon Heavy

Zdroj: Youtube/SpaceX