Portugalský ministr financí Mário Centeno vystřídá od 13. ledna v čele euroskupiny jejího nynějšího šéfa Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska. Výsledek tajného hlasování ministrů oznámila na Twitteru tisková služba Rady EU a na tiskové konferenci jej následně potvrdil i Dijsselbloem. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny.

Ve volbě tak neuspěl slovenský ministr financí Peter Kažimír, ani jeho kolegové z Lucemburska Pierre Gramegna a Lotyšska Dana Reiznieceová-Ozolaová.

"Rád bych jim veřejně poděkoval za prokázaný zájem o řízení euroskupiny a sportovní přístup k celé volbě," poznamenal Dijsselbloem s tím, že Portugalec má nyní jednomyslnou podporu všech ministrů financí zemí eurozóny.

"Je to čest být dalším předsedou euroskupiny, kvůli jejímu významu, kvůli kvalitě všech mých kolegů a kvůli významu práce, která nás v příštích letech čeká," upozornil před novináři Centeno. Zvolen byl až ve třetím kole tajné volby.

Slovák Kažimír po hlasování novinářům řekl, že se ve volbě vzdal ve prospěch portugalského ministra. Učinil to prý proto, aby v čele euroskupiny zůstal člověk s podobným politickým viděním, jaké má Dijsselbloem. "Respektuji jeho znalosti a schopnosti. Určitě to nebude mít jednoduché, čeká nás složitý půlrok práce na nové architektuře měnové unie," podotkl Kažimír.

První ministerskou radu Centeno povede 22. ledna, jeho funkční období potrvá dva a půl roku. Ministry financí povede v době, kdy EU začíná diskutovat o dalším prohloubení evropské hospodářské a měnové unie. Své návrhy tímto směrem hodlá už ve středu prezentovat Evropská komise.

Portugalského kandidáta, který je ministrem od roku 2015, diplomaté jako největšího favorita pondělního hlasování označovali už dopředu. Jeho jméno při příchodu ostatně zmínil i stávající šéf euroskupiny Dijsselbloem.

Euroskupina se schází od roku 1998 a rozhoduje například o nasměrování hospodářské a finanční politiky či o záchranných programech. Dijsselbloem ji vedl od roku 2013.

Letos se stal terčem ostré kritiky ze strany Portugalska, Itálie, Španělska a Řecka, když řekl, že jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za "pití a ženy".

Centeno ve funkci zrušil některá úsporná opatření související se záchranným programem, který Portugalsko úspěšně opustilo v roce 2014, trvá ale na dodržení unijních rozpočtových cílů.

Česko chce trvalou účast na jednání euroskupiny, říká Pilný

Euroskupina by měla do budoucna pokračovat v jednáních za účasti ministrů financí zemí, které teprve mohou euro přijmout, přeje si český ministr financí Ivan Pilný. Novinářům to řekl při příchodu na schůzku ministrů financí států platících eurem, na kterou byli pozváni i jejich kolegové z dalších států unie.

"Vyslovím se pro to, aby jednání v tom pravidelném formátu pokračovala," řekl Pilný.

Pro Českou republiku má podle něj smysl nejen vědět, co se děje, ale také moci určitým způsobem dění aktivně ovlivňovat. "I když samozřejmě nemáme hlasovací právo," dodal ministr financí.

V Praze se v létě uvažovalo o tom, že by Česko rádo v dosud neformálně fungující euroskupině získalo pozorovatelský status.

Nynější schůzky jsou ale přípravou na prosincové jednání šéfů států a vlád eurozóny a jejich kolegů z dalších zemí EU. Setkání, které se uskuteční na okraj druhého jednacího dne prosincového summitu unie, bude diskutovat o budoucnosti a reformách evropské hospodářské a měnové unie.

Česko by už měl zastupovat nový premiér Andrej Babiš, který byl v končící vládě Pilného předchůdcem na ministerstvu financí. Diplomaté však od této diskuse šéfů států a vlád nyní nečekají žádné velké závěry, především kvůli trvající nejistotě kolem budoucí německé vlády.

Pondělní jednání ministrů financí eurozóny a zástupců všech dalších států EU s výjimkou odcházející Británie je druhým podobným přípravným jednáním.

Podle Pilného tak dál pokračuje diskuse o bankovní unii, především směrem ke snižování rizik. To by eurozóně mělo časem umožnit shodnout se na zatím sporném plánu společného pojištění vkladů. Česko také zajímá debata o tom, jak řešit problém s nesplácenými bankovními úvěry.

Dalšími oblastmi je debata o fiskální problematice a například případném samostatném rozpočtu eurozóny. "Už minule jsme vyjádřili určité výhrady, aby se vytvářel nějaký další polštář. Evropský rozpočet samozřejmě není nafukovací a my si myslíme, že jeho současná konstrukce je v pořádku," podotkl Pilný.

Ve středu, čili až po pondělní ministerské debatě, plánuje Evropská komise zveřejnit první sadu návrhů, které s reformou hospodářské a měnové unie souvisejí. Měl by mezi nimi být například plán na změnu stávajícího Evropského stabilizačního mechanismu ESM v budoucí evropský měnový fond.

Německo zůstává magnetem pro žadatele o azyl. Letos má skoro dvakrát více žádostí než ostatní země EU dohromady - čtěte ZDE

Jižní Korea a Spojené státy zahájily velké letecké cvičení. "Za své provokace draze zaplatíte," vzkazuje KLDR - čtěte ZDE

FBI je v troskách, její reputace je nejhorší v dějinách, řekl Trump. Kritizoval úřad poté, co vyšetřovatelé obvinili Flynna ze lži - čtěte ZDE

USA se stahují z globální dohody o uprchlících. Podle Trumpa je pakt neslučitelný s jeho migrační politikou - čtěte ZDE