Lidovci, TOP 09 a Starostové by mohli postavit společnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019. Minimálně část politiků o takové možnosti v současné době uvažuje a chce jednat. O integraci pravicových a případně i středových stran se v Česku diskutovalo ve velkém naposledy loni na podzim, kdy plán v širší podobě prosazoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Nyní o variantě bližší spolupráce TOP 09, STAN a KDU-ČSL hovoří liberecký hejtman Starostů Martin Půta.

Ten však považuje za reálné, že trojice vytvoří jednu formaci dočasně kvůli evropským volbám.

"Vzhledem k tomu, že europoslanci za tyto tři subjekty jsou součástí jedné frakce v Evropském parlamentu, minimálně pro evropské volby by stálo za úvahu udělat jednu kandidátku. V evropských tématech k sobě máme o hodně blíže než u ostatních bodů programu," uvedl Půta v rozhovoru.

Dodal, že o této možnosti již začal s některými kolegy z jiných stran neoficiálně vyjednávat.  "Je to úplně na začátku, ale mluvil jsem s lidmi z jiných stran, kteří měli úplně stejný nápad jako já," řekl liberecký hejtman.

Podobný plán měl například předseda lidovců Pavel Bělobrádek, ten ovšem s myšlenkou v minulosti neuspěl, podle něj k tomu "nebyla vůle". A názor KDU-ČSL na oživení myšlenky? "Uvidíme," řekl Bělobrádek s tím, že si chce detaily nechat pro sebe a kolegům je řekne až na společné schůzce.

Europoslanci TOP 09, Starostů a lidovců už v Bruselu sedí spolu v jedné frakci - Evropské lidové straně. "A realita ukazuje, že to funguje dobře," hodnotí zkušenosti europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle něj spojení stran, které mají na Evropskou unii podobný názor, voliče zaujme a výsledná kandidátka by byla úspěšná.

"Dovedu si představit jednu kandidátku do evropských voleb, taková nabídka by měla u voličů šanci na velký úspěch," zdůraznil Pospíšil. 

V posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 skončili zástupci TOP 09 a Starostů se ziskem skoro 16 procent těsně druzí za hnutím ANO a lidovci oslovili necelých 10 procent voličů.

V nynějších parlamentních volbách všechny tři zmíněné subjekty získaly přes pět procent hlasů, jen těsně se tak dostaly do sněmovny a nyní hledají možnosti, které by je v očích voličů posílily.

Třeba Miroslav Kalousek v úterý také hovořil o integraci stran na pravici a podobně jako na podzim 2016 mluvil o vytvoření jednotného bloku pravicových a středopravicových stran. Plán, pokud se ho TOP 09 podaří uskutečnit, však zřejmě Kalousek nebude dokončovat.

V úterý dopoledne totiž oznámil, že kvůli chabému volebnímu výsledku nehodlá kandidovat na post předsedy strany. Výzva k integraci tak patřila hlavně jeho nástupci. "Mělo by dojít ke společnému postupu demokratických subjektů od středu doprava. Všech, které jsou dohody schopné," řekl Kalousek s tím, že na podzim ho sice strany odmítly, ale nynější volební výsledky mohou jejich postoj změnit. "Toto je šance pro nového předsedu TOP 09, který nebude zatížen předsudky, jež vůči mně panují, a tudíž může být v tomto úsilí mnohem úspěšnější než já," dodal Kalousek.