Někteří návštěvníci hodonínského Kauflandu se v pátek odpoledne zastavují před supermarketem a jeden druhého ještě jednou ujišťují, zda ten nenápadně a nesměle působící "chlapík" s oranžovými růžemi v ruce je skutečně premiér a lídr jihomoravské kandidátky ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ne že by se před lidmi ukrýval, ale nedává se s nimi sám od sebe do delší řeči, řekne jednu dvě věty. "Dobrý den, můžu vám dát růžičku od sociální demokracie?" zeptá se nejčastěji a zase se jde postavit na své "stanoviště" u vchodu a východu. Až když se chce dát někdo do řeči, naslouchá mu a zareaguje.

Několik dní před volbami je "jeho" sociální demokracie v takřka kritické situaci, průzkumy veřejného mínění předvídají straně pouze 11 až 15 procent hlasů. Nejde přitom jen o průzkumy, Sobotka sám slyší od lidí nemálo kritických výtek.

"Vy si jako poslanci zvýšíte plat během několika vteřin třeba o osm tisíc a nám důchodcům přidáváte po stovkách až po několika letech," říká Sobotkovi jeden z místních seniorů a není zdaleka jediný, kdo volá po podstatně vyšších důchodech.

"Proč jste nesplnili dřívější slib, že zdaníte církevní restituce? Jde vám jen o to, abyste měli své peníze a seděli ve vládě," slyší kritiku od dalšího kolemjdoucího. Snaží se vysvětlovat, že po volbách museli dělat kompromisy a zdanění nechtěli koaliční lidovci. "Nepřesvědčil jste mě, nebudu vás volit," mávne nakonec rukou muž a jde pryč.

Stejně reaguje mladý příznivec Tomia Okamury, kterého Sobotka marně přesvědčuje, že Česko je šestou nejbezpečnější zemí světa a nemá na území téměř žádné uprchlíky. "Děláte ze mě hlupáka. Já vám říkám, že ve volbách zažijete debakl. Zažijete velký debakl vy i vaše ČSSD," rozčiluje se mladík a mává předvolebními novinami Okamury.

Sobotka na sobě nedává znát žádné emoce, ať mu někdo něco vyčítá, nebo naopak děkuje a slibuje, že jej bude volit. Nejčastějším tématem rozhovorů jsou důchody a platy, které značně pokulhávají za Prahou. "Na rozdíl od mnoha jiných jsme spokojeni, protože nám zaměstnavatel dává peníze každý měsíc, a to přes 20 tisíc korun čistého," říkají Sobotkovi zaměstnanci jedné z firem, do kterých si odskočil od supermarketu.

Zažil toho v politice už hodně, málokdo je v jejích vysokých patrech tak dlouho jako on. Na jihu Moravy si vyzkoušel předvolební kampaň poprvé už v roce 1996, kdy mu bylo pětadvacet.

A když v pátek odhaloval pamětní desku místnímu rodákovi Valtru Komárkovi, vzpomínal na to, jak jako jednadvacetiletý mladík seděl v roce 1992 v okrskové volební komisi a měl radost, že Komárek jako lídr jihomoravské kandidátky pomohl ČSSD ke slušnému výsledku.

Jenže od té doby se ambice ČSSD pořádně změnily. Tehdejších Komárkových 7,67 procenta byl skutečně úspěch, dnes by pro stranu "namlsanou" vládnutím a 50 poslanci bylo fiasko i dvojnásobné množství procent. A nepochybně by byl za jednoho z viníků označen Sobotka, jenž ještě nedávno straně šéfoval.

Těžko předvídat, jak by na to Sobotka po volbách zareagoval, v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil, že teď chce hlavně na jihu Moravy vyhrát. "Neřeším nyní jakékoliv své stranické ambice, musíme především jako ČSSD uspět ve volbách," podotkl.

I když je nyní za ČSSD podstatně více vidět nový celostátní lídr Lubomír Zaorálek, neznamená to, že by se Bohuslav Sobotka stáhl. Pokud se zrovna v Praze jako premiér nevěnuje vládnutí, míří na "svou" jižní Moravu, kterou má projetou i prochozenou křížem krážem, do některých míst se vrací i opakovaně. Třeba jako do zmiňovaného Hodonína, kde se snažil získat voliče od osmi ráno až do večera a o víkendu pokračoval na dalších místech.

Byť už se stmívalo, zařadil do programu ještě dvě setkání se seniory. Na tom prvním Sobotka lidem dlouho naslouchá a detailně vysvětluje úskalí různých zákonů nebo třeba poplatků ve zdravotnictví. Co na tom, že ve skromné místnosti je zima a kolem prázdného stolu sedí jen deset starších lidí? "Musíte volit sociální demokracii, aby poplatky nebyly," řekne a nakonec se po více než hodině ještě omlouvá, že musí jít dál.

Za necelých čtrnáct dní se dozví, jak moc jej lidé v jeho kraji poslechli.

Mapa lídrů kandidátek politických stran:

Pro zobrazení kandidátů klikněte na kraj.

Pozn.: Uvádíme kandidáty 10 stran, které mají šanci dostat se do parlamentu.

Zdroj dat: ČTK