reklama

Neomezená data? Zatím stále nic

  • Ani nejmenší z triumvirátu českých operátorů internet bez limitu do mobilů nenabídl.
  • Dál budeme poslouchat, že to není technicky možné.
  • Jednou nabídka přijde i k nám, ale to už budou telekomunikačně vyspělejší země zase někde jinde.
Martin Malý. Martin Malý. Foto: Jan Rasch

Tak jsme se i v Česku konečně dočkali neomezených dat u mobilního připojení! Vodafone totiž konečně představil neomezený datový tarif, k němuž lze mít jen jednu drobnou výhradu: není neomezený.

Za drobný příplatek si totiž můžete vybrat jednu ze dvou skupin služeb, kde se vám data nebudou počítat do datového limitu známého jako FUP. Buď sociální sítě, tedy nejčastěji Twitter, Facebook a Instagram, nebo instant messengery, jako jsou WhatsApp či Facebook Messenger. A to ještě jen tehdy, když se využijí přes aplikace. Jakmile se provoz přesměruje do prohlížeče, data vesele ubývají. A ne, netěšte se, YouTube, kde se protočí nejvíc dat, nepatří ani do jedné skupiny a sledování videí se vám bude stále počítat.

Na první pohled je to zajímavá nabídka, ale rychlé počítání přináší divnou pachuť: za příplatek získáte neomezená data u služeb, které − pokud na nich nesledujete intenzivně video − zas tolik dat nepotřebují. U mnoha uživatelů to bude pod 1 GB dat. A jeden gigabajt nakoupíte u Vodafonu za 99 korun (u nejlevnějšího tarifu, u dražších vyjde jen na 75 Kč). Tedy cenu, za kterou získáte "neomezená data pro vybrané služby". Jak by řekl klasik: Nechci slevu zadarmo!

Před časem něco podobného zkusil operátor O2 a nezapočítával data přenesená v rámci služby Spotify. Spotify nabízí hudbu, kde je datový tok výrazně vyšší, takže to dávalo větší smysl. Přesto čelil kritice, jednak za automatické dokupování dat, jednak za možné porušení principu síťové neutrality. Ten spočívá v tom, že poskytovatel internetového připojení nakládá se všemi daty stejně. Pokud by datové přenosy pro určité služby uměle brzdil, nebo naopak zvýhodňoval, porušuje tím neutrální přístup. Síťová neutralita je dnes politickou otázkou. Odpůrci v ní vidí nadměrnou regulaci volného trhu, zastánci naopak hovoří o zachování internetu coby svobodného prostoru a varují před "dohodami mocných", které by vedly ke znevýhodnění ostatních poskytovatelů služeb.

I když necháme síťovou neutralitu stranou, platí, že Vodafone nabízí zákazníkům jen drobný ústupek, navíc ústupek, o jehož výhodnosti lze pochybovat. Do marketingové kampaně se slovo "neomezený" bude báječně hodit, ale nabídka v podobě, v jaké ji Vodafone včera představil, má do neomezenosti hodně daleko.

Ironií osudu je, že do deseti let pravděpodobně přijdou opravdu neomezené nabídky, podobně jako tomu bylo u dalších telco služeb, ale do té doby budeme poslouchat, že to nejde, že by to bylo technicky nemožné, a v poslední fázi pak i nestárnoucí argument o specifickém trhu. Ten přišel na přetřes naposledy ve chvíli, kdy lidé poukazovali na to, kolik platí Poláci.

Když se podíváme do historie: Za dob monopolního poskytovatele internetového připojení poslouchali zájemci stále dokola tentýž argument − nelze zavést paušální platby, protože pak by všichni zahlcovali přenosovou kapacitu! Je potřeba počítat čas i přenesená data… Znělo to logicky až do doby, než přišly paušální platby za internetové připojení po pevné lince bez ohledu na čas a objem dat.

Mobilní operátoři také dlouhá léta tvrdili, že nelze zavést paušální platby za volání, že je nutné počítat hovory a jejich délku, a také to znělo logicky až do chvíle, kdy přišly tarify s neomezeným voláním za fixní cenu. Najednou to šlo, i když okolo toho byly tanečky a řeči, jak hrozně to poškodí trh a operátory.

Před nedávnem jsme poslouchali kopu logických argumentů, proč není dobře rušit roamingové poplatky. Nakonec jednoho dne zmizely poplatky i s logickými argumenty. Místo nich přišly jiné, které osvětlily nezbytnost zdražení hovorů a dat v zemích mimo EU.

Pokaždé když čeští operátoři udělali podobný krok, prezentovali to jako úžasnou novinku a nevídanou výhodu, za kterou by měli být zákazníci vděční. Což o to, zákazníci jsou vděční za ledacos. Třeba i tehdy, když se pomalu po letech dočkají toho, co mají leckteré sousední země už delší dobu běžně. Ale těžko se ubránit dojmu, že operátoři, lidově řečeno, tahají zákazníky za fusekli. Stačí se podívat na ceny, jaké nabízejí firmám a státu − třeba známá kauza s tarifem pro ministerstvo financí, díky němuž mají zaměstnanci za 163 Kč měsíčně neomezená volání a 10 GB dat. Taková nabídka by měla k neomezenosti mnohem blíž než příplatek za neomezený Facebook za stovku.

Martin Malý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama