reklama

Orbán opět útočí na Sorose a jeho univerzitu. V kampani tvrdí, že miliardář chce tajně dostat do Evropy migranty

  • Středoevropská univerzita v Budapešti se dohodla na spolupráci s americkou Bard College, čímž by měla splnit základní podmínku nového zákona. Dohodu o školách má na stole premiér Viktor Orbán už několik týdnů.
  • V Maďarsku vláda pořádá veřejnou konzultaci s občany, v níž tvrdí, že miliardář George Soros, sponzor univerzity, chce tajně dostat do Evropy miliony migrantů.
jarvis_59d65a13498e27acc31d725d.jpeg Vyjádřete se k "Sorosovu plánu". Maďarská vláda vyhlásila národní konzultaci, v níž Maďary varuje, že miliardář George Soros chce Evropu zahltit migranty. Foto: Akos Stiller

Středoevropská univerzita v Budapešti (CEU), kterou maďarská vláda chtěla změnou zákona vytlačit ze země, vyhověla základní podmínce, kterou jí nový zákon ukládá: dohodla se s prestižní americkou Bard College na spolupráci.

Tím by měla splnit to, že umožňuje získat stejné vzdělání v Maďarsku i v USA, i když má americkou akreditaci, ale vyučuje v Maďarsku. Nový zákon požaduje, aby CEU učila i v zemi, odkud má akreditaci, což by měla umožnit právě dohoda o spolupráci s Bard College.

Návrh dohody mezi vládou státu New York, kde Bard College sídlí, a Maďarskem o Středoevropské univerzitě má už několik týdnů na stole maďarský premiér Viktor Orbán a musí jej potom ještě schválit maďarský parlament.

Útok na CEU letos na jaře je součástí kampaně, kterou vede Orbánova vláda proti americkému finančníkovi Georgi Sorosovi, jenž je hlavním sponzorem CEU a dalších nevládních organizací, jejichž činnost se maďarská vláda také snaží omezit. Cílem vládní kampaně je vytvořit obraz vnějšího nepřítele Maďarska a mobilizovat voliče vládní strany Fidesz před parlamentními volbami, které se mají konat v dubnu příštího roku.

Kvůli tomu tento týden vláda rozeslala všem domácnostem dotazníky s návodnými otázkami, jež vytvářejí dojem, že Soros je autorem tajného plánu, který má do Evropské unie vpustit miliony migrantů. "Kampaň, která dotazníky doprovází, je založena na lžích a falešných konspiračních teoriích," řekl Goran Buldioski, ředitel Sorosovy organizace Open Society Initiative for Europe.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács opakovaně tvrdí, že kabinet hájí jen zájmy Maďarska. Tento týden na svém blogu zaútočil na deník Financial Times, který v několika článcích kritizoval maďarské vládní tažení proti Sorosovi a jím podporovaným organizacím.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama