reklama

Izrael udržuje s Ázerbájdžánem dobré vztahy za zbraně. Proto vyvezl i československé houfnice a raketomety

Čtěte více: Ázerbájdžán | Izrael | vývoz | zbraně
  • Bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar tvrdí, že pro Izrael je důležité udržet si na své straně zemi, která sousedí s Íránem.
  • Izrael přitom neporušuje nezávazné embargo vůči zemím regionu vyhlášené OBSE. Není totiž členem této organizace.
  • Díky svému technologickému pokroku se Izrael vypracoval na předního světového vývozce zbraní, populární jsou třeba jeho bezpilotní letadla.
jarvis_59d659d3498e2987e15fa733.jpeg Houfnice na export. Samohybná houfnice Dana, jejíž vývoj byl dokončen na Slovensku už v roce 1976, se po modernizaci hardwaru v Izraeli uplatní v Ázerbájdžánu. Foto: ČTK

Na vývozu zbraní do Ázerbájdžánu není z hlediska Izraele nic špatného. Dokonce naopak. Tel Aviv potřebuje mít Baku na své straně kvůli jeho sousedství s Íránem.

Proto neměl žádný problém do této země vyvézt samohybné houfnice Dana a raketomety Vampir, modernizované zbrojovkami skupiny Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada a izraelskou Elbit Systems.

Když ázerbájdžánská armáda před dvěma týdny bez dalšího komentáře zveřejnila video, na němž jsou Dany a Vampiry, vyvolalo to v české bezpečnostní komunitě pozdvižení.

Ministerstva zahraničí a obrany opakovaně vývoz těchto zbraní do Ázerbájdžánu zakázala.

Nakonec se ukázalo, že vývozní licenci udělila Bratislava, a to nikoliv do Ázerbájdžánu, ale do Izraele. Tam byly modernizovány místní zbrojovkou Elbit Systems a následně prodány Baku.

Izraelská společnost se specializuje na modernizaci staršího vojenského hardwaru, který nahradí nejmodernější elektronikou. "V případě dělostřelectva přidají radar na řízení palby, inteligentní munici a rázem je využití zbraně mnohem větší," říká prorektor vysoké školy CEVRO Institut a bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Podle něj Izrael prožil v posledních dvaceti letech obrovský technologický pokrok a nyní úspěšně vyrábí vysoce sofistikované zbraně. Dokonce i ty zbraně, které sám nevyrábí, si pro své potřeby upravuje.

"Všichni vědí, že Izrael nevyrábí proudová letadla a kupuje je ve Spojených státech. Jenže kompletní elektronika v nich je izraelská," vysvětluje Pojar.

Díky novým technologiím se stal Izrael jedním z předních světových vývozců zbraní. Získává zakázky i v Africe, bývalých státech sovětského bloku nebo v Indii.

"Pro Izrael je to důležité po stránce technologické i bezpečnostní a není to ztrátové," vysvětluje Pojar izraelský přístup k vývozu zbraní.

Tel Aviv podle něj dodržuje embarga vyhlášená OSN, v ostatních případech hrají roli geopolitika a vůle klíčových hráčů. "Izrael by neměl problém s vývozem zbraní do Číny. Jenže řada zbraní byla vyvinuta ve spolupráci s americkými zbrojovkami. A USA jsou kategoricky proti tomu, aby se cokoliv z jejich technologií dostalo do Číny," říká Pojar.

Stejně tak by podle něj Izrael nic nenamítal proti vývozu zbraní na Ukrajinu. "Kyjev by určitě měl zájem třeba o bezpilotní letouny. Jenže proti tomu je ostře Rusko, i kdyby šlo jen o obranné systémy. Moskva dala jasně najevo, že v takovém případě by dovedla Izraeli způsobit problém jinde. Takže se na Ukrajinu nic nevyvezlo," říká bývalý český velvyslanec v Izraeli.

Nic z toho však neplatí pro Ázerbájdžán. Izrael není členem ani Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ani Evropské unie. Obě tyto organizace v 90. letech minulého století uvalily na Arménii a Ázerbájdžán nezávazné zbrojní embargo. "Z pohledu Izraele je to otázka geopolitiky. Ázerbájdžán je součástí Blízkého východu a má hranici s hlavním nepřítelem Izraele − Íránem. Takže v zájmu Tel Avivu je mít co nejlepší pracovní vztahy s Baku. Pokud se na tom ještě dá vydělat, tak to je bonus," přibližuje izraelskou pozici Pojar.

Podle arménského analytika Emila Sanamjana za posledních patnáct let Izrael vyvezl do Ázerbájdžánu zbraně za 4,8 miliardy dolarů. Šlo hlavně o bezpilotní letouny, včetně moderních dronů Orbiter 1K, nebo protitankové rakety Spike.

Ondřej Soukup
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama