reklama

Ceny akcií v USA podle analytiků dál porostou, věří hlavně IT. Zamíchat burzou ale může politika Fedu i Trumpa

Čtěte více: akciové trhy | Wall Street | růst
  • Býčí trh u amerických akcií již trvá déle než osm let a měl by pokračovat. Na konci příštího roku by mohla hodnota indexu S&P 500 dosáhnout 2675 bodů.
  • Analytici věří hlavně sektoru informačních technologií. Akcie z odvětví silně posilují i letos, a to přibližně o čtvrtinu v porovnání se začátkem roku.
  • Nahoru by podle expertů měly v dalších měsících jít i hodnoty cenných papírů v Evropě včetně Česka.
jarvis_59d6444d498e27acc257c12a.jpeg Býčí trh u amerických akcií již trvá déle než osm let a měl by pokračovat. Foto: Reuters

Ceny akcií na americké Wall Street dále porostou. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Reuters jsou o tom přesvědčeni analytici a investiční stratégové předních finančních institucí. "Ekonomika se vyvíjí dobře a zisky firem stoupají. To jsou pro trh dobré stavební kameny," řekl agentuře Robert Doll, hlavní akciový stratég společnosti Nuveen Asset Management.

Růst to však nebude nijak výrazný, přece jen takzvaný býčí trh trvá ve Spojených státech již déle než osm let. Zatímco včera se nejsledovanější americký index S&P 500 pohyboval okolo úrovně 2540 bodů, průměrný odhad expertů pro konec roku 2018 je 2675 bodů. To by oproti současné situaci znamenalo nárůst pouze o pět procent.

Pro porovnání − kdo na začátku tohoto roku investoval do některého z fondů kopírujících vývoj indexu S&P 500, dosáhl zatím zhodnocení okolo 13 procent. A ještě lépe jsou na tom ti, kdo využili k nákupu cenných papírů prudké propady, k nimž došlo v průběhu finanční krize. Na dno si index, který sleduje výkonnost akcií největších amerických korporací, sáhl v březnu 2009. V nejnižším bodě byla hodnota indexu S&P 500 pouhých 666 bodů. Od té doby však posílil asi o 280 procent.

5 procent

by měl dosáhnout do konce roku 2018 růst indexu S&P 500 v porovnání s jeho současnou úrovní.

Další vývoj na amerických burzách bude podle analytiků hodně záležet na politice Fedu (tamní centrální banky). Ta do značné míry podporuje růst cen akcií a dalších aktiv, například dluhopisů i nemovitostí, svou uvolněnou měnovou politikou a nízkými úrokovými sazbami. Jejich případné zvyšování by mohlo investiční apetit zchladit, zatím však tomuto scénáři nic nenapovídá, protože růst sazeb brzdí nízká inflace. Investoři budou pozorně sledovat i to, kdo se příští rok stane nástupcem současné šéfky Fedu Janet Yellenové.

Klíčové pro směřování cen akcií jsou také plány prezidenta Donalda Trumpa − zejména v daňové oblasti. Na konci září Trump navrhl mimo jiné významné snížení daní z firemních zisků. Případné schválení by bylo pro akcie pozitivním impulzem.

Co se jednotlivých oblastí týče, favoritem analytiků zůstávají informační technologie, tedy firmy jako Alphabet, Intel, Apple nebo MasterCard. Tyto tituly jsou tahounem indexu S&P 500 i letos, když od začátku roku odvětvový index posílil o slušných 26 procent.

Dařit se má i akciím v Evropě. Širší index Stoxx 600 by si měl podle odhadů v příštím roce připsat okolo sedmi procent, čímž by se vrátil na rekordní úrovně z roku 2015. I zde bude hrát důležitou roli politika centrální banky, konkrétně ECB.

S růstem na vyspělých světových trzích by se měla podle analytika BH Securities Martina Vlčka svézt i pražská burza. Tuzemské akcie jsou navíc podle něj podhodnocené. "Do konce roku by mohly jako celek přidat dvě až tři procenta a příští rok odhadem okolo 10 procent včetně dividendy," uvedl.

Jaroslav Krejčí
Přeposlat
Diskuse
reklama

Plzeňský hejtman vítal Zemana kritikou, odsoudil jeho slova o Krymu. S lidmi, kteří dělají ostudu Česku, neobědváme, přidali se zastupitelé

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Gott nebo Jágr budou v zahraničí propagovat méně známé regiony Česka. Projekt CzechTourismu vyjde na 22,5 milionu

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama