reklama

Hurikány americký dolar ustál

Čtěte více: hurikán | dolar | finanční trhy
  • I když se letošní nezvykle silná hurikánová sezona na americké ekonomice podepsala, dolaru se daří lépe.
  • Důvodem je především očekávání, že americká centrální banka ještě do konce roku zvýší úrokové sazby.
Jan Vejmělek Jan Vejmělek Foto: archiv HN

Zeleným bankovkám se v posledních týdnech daří. Vůči euru se kurz dolaru dostal z hodnot nad 1,20 dolaru za euro, které opanoval na přelomu srpna a září, pod 1,18. Impulzem bylo zasedání amerických centrálních bankéřů, kteří vidí dolarové sazby výše ještě do konce letošního roku. A s růstem sazeb na prosincovém zasedání centrální banky počítá i trh.

Otázkou dneška ale je, zda na těchto očekáváních něco změní jedna z nejdůležitějších statistik měsíce − data z trhu práce. Bojíme se, že za toto září bude poprvé po sedmi letech vykázán zánik pracovních míst. Obavy z toho, že Spojené státy spadly do recese, jsou však liché. Do USA pouze vtrhnul Harvey. Je zřejmé, že letošní nezvykle silná hurikánová sezona se na datech z ekonomiky podepsala.

Odhadovat dopad takovéto přírodní katastrofy je velmi obtížné. Existuje sice historická zkušenost z roku 2005 s hurikánem Katrina, nyní ale byla postižena výrazně větší oblast. Z pohledu zaměstnanosti jde zhruba o pětkrát větší území.

Dosud zveřejněné indikátory v podobě týdenních šetření z trhu práce či dallaského Fed indexu průmyslové aktivity žádné katastrofické scénáře ovšem nenaznačují. Ačkoli tedy lze od statistiky očekávat zvýšenou rozkolísanost trhu, na prosincovém vzestupu dolarových sazeb by to nic změnit nemělo.

Jan Vejmělek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama