reklama

Česku velké investiční projekty zatím chybí

Čtěte více: Evropské fondy | investice
  • Zatímco malí a střední podnikatelé v České republice úspěšně využívají prostředky se zárukou z Evropského fondu pro strategické investice, velké investiční akce v objemu 25-50 milionů eur se nedaří najít.
  • Inspirací by mohlo být například Slovensko, které svůj velký projekt v rámci Investičního plánu pro Evropu už má.
jarvis_59d635fe498e2987e15dc1ce.jpeg Sousední Slovensko už svůj velký projekt v rámci Investičního plánu pro Evropu má. Obchvat Bratislavy má hlavnímu městu ulevit od častých dopravních zácp a komplikací. Foto: Cintra

Evropský kontinent zasáhl v letech po hospodářské krizi propad investiční aktivity. Evropská komise proto v roce 2015 přišla s investičním plánem pro Evropu, který má od začátku jasný cíl: povzbudit dlouhodobý hospodářský růst a konkurenceschopnost v Evropské unii. Jeho jádrem je Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který využívá prostředky z veřejných zdrojů, mimo jiné z rozpočtu EU, aby rozproudil soukromé investování v Evropě. Problém totiž podle autorů plánu nespočívá v tom, že by se v evropské osmadvacítce nenacházel dostatek finančních prostředků, ale potenciální investoři z řad firem nebo bank se je kvůli vysokému riziku obávají pouštět do oběhu.

Fond EFSI spravuje Evropská investiční banka (EIB), která poskytuje dlouhodobé úvěry a záruky kvalitním a udržitelným investičním projektům a subjektům ze soukromého i veřejného sektoru. Díky fondu EFSI může banka EIB financovat či garantovat větší počet projektů, zejména těch s vyšší mírou rizika. Ty by totiž za běžných okolností na financování nedosáhly.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

lb
Přeposlat
Diskuse

Ochranu osobních údajů musí nově zajistit i firmy se sídlem mimo EU. Žalob za zneužití dat bude přibývat, shodují se odborníci

V prezidentské volbě se střetnou i různé zájmy z byznysu. V kampani nechybějí velká jména, nejvíce jich přitáhl Drahoš

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

KSČM se nehodlá vzdát nominace předlistopadového policisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

reklama