reklama

Výlet na Vysočinu

Čtěte více: tipy | knihy | veletrh | čtení
  • Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě přináší zase řadu zajímavých novinek - v oblasti beletrie, poezie, naučné literatury i třeba knížek pro děti.
Výlet na Vysočinu Výlet na Vysočinu Foto: Archiv vydavatelství

Z otroctví do otroctví
Jachina Guzel: Zulejka otevírá oči, Prostor

Nejlepší je, když Zulejčin muž spí. A když Čarodějnice − jak říká své tchyni − zrovna nic nechce. To třicetiletou muslimku nikdo neponižuje, nebije ani neznásilňuje. Zulejka nežije snadný život, ale podobný vedou i mnohé ostatní ženy. Asi to tak nějak má být.

Román mladé tatarské autorky nás zavádí do třicátých let 20. století − do období velkého teroru. Rodina přijde o pole, Zulejčin manžel je zastřelen a ona − těhotná − skončí na Sibiři. Pro některé její spoluvězeňkyně je to dno pekla, Zulejka jen vymění jedno otroctví za druhé. V lágru je vystavena pouze jinému druhu útrap. Ale taky novým zkušenostem, potkává někdejší obyvatele měst, učitele, křesťany, vrahy, cizince… Mluví s nimi, bojí se jich, spolupracuje s nimi. Až Zulejka konečně prohlédne. Jejímu dospívajícímu synovi ale ani to nestačí…

Uvidět bez příkras vlastní minulost je věcí, která se v některých státech učí ve školách. V Rusku se k podobnému poznání musí člověk probolet. Snad proto byl v této zemi debut mladé autorky tak široce diskutován. Jak tomu bude u nás?

Komiks před komiksem
Tomáš Prokůpek, Martin Foret: Před komiksem, Akropolis

Komiksový letopočet začínáme počítat 20. stoletím. Všechny ty stripy a seriály, na kterých vyrůstaly celé generace, ale měly svého předchůdce. Mapuje je publikace Před komiksem, která se noří do druhé poloviny 19. století, tedy před náš oficiální komiksový letopočet.

Také století páry znalo příběhy v obrázcích, politické karikatury a mravoličná ponaučení. Některá by byla dnešním dětem k smíchu. Matka na odchodu z domu nabádá dceru, ať nechá sirky na pokoji. Dítě si ale plamínek stejně vyzkouší. Na předposledním obrázku hoří celý dům. A na posledním vidíme už jen hrobeček… To je celé. Naivita a prvoplánovitost? Jistě. Kde ale bereme jistotu, že se naši potomci nebudou podobně smát našemu současnému obrázkovému čtivu?

Kniha dvou autorů, kteří se podíleli na úspěšných Dějinách čs. komiksu, se však nespokojuje s pikantnostmi. Ukazuje, jak se rodila idea evolučního stripu, tedy série obrázků, které vyprávějí v sekvencích děj. Nesnadný byl i zrod další dnešní samozřejmosti: bubliny. Obrázky dlouho nemluvily, byly naopak komentovány, často obsáhle, nejednou ve verších. Osvobození kresleného pajduláka z moci vypravěče bylo významným krokem na cestě k emancipaci komiksu jako svébytného druhu umění.

Stvoření edice
Ivana Pecháčková: Starý a Nový zákon pro děti, Meander

Šest knih edice Manamana je pouhým zárodkem zamýšlené dvacetidílné série. Ta má mladým čtenářům přinést povědomí o Starém zákoně. Následovat má i Nový zákon. Ačkoliv tedy nakladatelství Meander vydalo zatím pouhý zlomek své nové edice, lze ho už nyní prohlásit za výjimečný počin.

Meander se za roky práce na dětské knize stal synonymem kvality. Edice Manamana nemůže být výjimkou. Každou z šesti dosud vydaných knížek ilustrovala jiná výtvarnice. Jednou se setkáváme s tiskátky, jindy s komiksovou zkratkou či kombinovanou technikou, které vévodí uhel. Všechny autorky jsou mladé, každá z knih je pak svébytným vizuálním originálem.

Nemenší pozornost si zaslouží nakladatelka Ivana Pecháčková, která je autorkou všech textů. Vydala se totiž zcela opačnou cestou, než jakou kráčí většina autorů, když se pokoušejí knihu knih dětem přiblížit. Mluví obyčejným jazykem, zjednodušují, tajemno je v jejich podání civilní a pochopitelné. Ne tak Pecháčková. Píše sice stručně, ale nebojí se tradičního biblického výraziva. "Já jsem tvůj Bůh, žárlivě milující." Kdo jiný by se to odvážil napsat do dětské knihy? Edice Manamana neskrývá ambici zapůsobit na dětského čtenáře archetypální neuchopitelností duchovních principů. Pokud dnes tak rádi hovoříme o našich kořenech, tohle jsou ony. Stvoření světa, archa Noemova, přechod Rudým mořem, desatero přikázání, David a Goliáš, Jonáš a velryba.

Když vypráví čtenář
Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a, Hejkal

1902−2017. V rozmezí těchto letopočtů − a navíc v řadě evropských zemí − se odehrává příběh Markéty Hejkalové s apelativním názvem Měj mě rád/a. Ačkoliv autorka nechává na scénu vstupovat celé generace, fiktivní i skutečné osobnosti, režimy demokratické i násilnické, její kniha je přehledná a přímočará.

Tvorba Markéty Hejkalové se nikdy nedala redukovat na tvrzení, že by šlo o ženské čtení se společenským podtónem. Ve svém osmém románu přesto dosáhla zatím nejdál. Byť je její kniha rozměrná, zůstává stručnou. A hlavně: v Měj mě rád/a nalezla optimální, navíc velmi osobitou vypravěčskou metodu. Krátké kapitoly, z nichž je román poskládán, mají charakter drobných náhledů, které zachytí situaci, dialog či zlomový okamžik. Na rok nebo i víc roků pak nechá Hejkalová své hrdiny o samotě, aby je navštívila znovu − opět jen krátce, ale už v jiné situaci. Co se odehrálo mezi těmito návštěvami, bývá jen naznačeno, děje se to však tak dovedně, že čtenář má chuť za spisovatelku "číst" i to nenapsané. Stává se tak spoluvypravěčem příběhu.

Markéta Hejkalová není jen spisovatelkou, překládá z finštiny, provozuje nakladatelství Hejkal a organizuje Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Zdeněk Lyčka: Na kajaku z Černého lesa do Černého moře, Argo

Nejde jen o to nezmrznout, vydáte-li se na lyžích napříč Grónskem, případně se neutopit, když na kajaku plujete k Severnímu moři. Je třeba o tom ještě napsat (a nafotit) knihu. Ta třetí do série vede od pramene Dunaje k jeho ústí. Lodivod dunajský pro 21. století.

Volker Koop: Martin Bormann, Grada

Nacistů se bál celý svět. Mnozí nacisté se báli Martina Bormanna. Jeho kritický životopis ukazuje mimo jiné mechanismus, kterým se vyšvihl na pozici jednoho z největších gaunerů historie.

Aleš Palán
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama