reklama

Průzkumy je nutné brát s rezervou, nálady voličů se mění denně, upozorňují agentury. Výhra ANO je podle nich jediná jistota

Čtěte více: volby | CVVM | Median | průzkum | veřejné mínění
  • Zjišťování politických preferencí podléhá v agenturách přísné kontrole.
  • I tak je ale obtížné zjistit, koho budou lidé v říjnových parlamentních volbách volit. Průzkumy jasně ukazují, že mnoho lidí ještě není rozhodnuto.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: HN - Milan Bureš

Když člověk nahlédne do přízemní místnosti, vidí několik telefonujících žen se sluchátky a mikrofonem.

"Jste rozhodnutý, že budete volit? Nejste rozhodnutý? A pokud půjdete k volbám, koho zvažujete volit? Kolik obyvatel má obec, ve které bydlíte? Kolik je vám let?" Jedna otázka stíhá druhou, počet telefonátů jde během jediného dne do desítek i stovek.

Právě tady, v pražské části Dolní Počernice, je jedno z míst, kde se rodí průzkumy veřejného mínění v podání agentury Median. Jejich výsledky v případě politických preferencí následně zaplavují sociální sítě, plní titulky novin i webů a zaměstnávají politiky mnoha stran.

"Snažíme se, aby dotazování lidí bylo co nejkvalitnější a měli jsme skutečně reprezentativní vzorky obyvatel. Ptáme se jak po telefonu, tak osobně − tím zasáhnete nejvíce lidí," vysvětluje Dan Prokop metodiku výzkumů Medianu a TNS Kantar pro Českou televizi. Její součástí jsou i supervizoři, kteří kontrolují tazatele a kromě jiného naslouchají záznamům jejich rozhovorů s respondenty. "Všechno podléhá pravidelné a přísné kontrole," ujišťuje Prokop.

Narůstá síla Pirátů a SPD, říká sociolog a analytik Medianu
Narusta_sila_Piratu_a_SPD_rika_sociolog_a_analytik_Medianu.jpg

Ovšem i přesto samotní zástupci agentur veřejného mínění upozorňují, že jejich výsledky je nutné brát s rezervou, protože nálady voličů se mění prakticky denně a stále zůstává mnoho lidí nerozhodnutých.

"Podle našich průzkumů je takových lidí asi pětina. Navíc musíme počítat s tím, že i lidé, kteří v průzkumech tvrdí, že půjdou volit a jsou rozhodnuti, třeba změní názor," přidává se analytik Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Jan Červenka. CVVM stejně jako Median avizuje s jistotou jedno: volby vyhraje hnutí ANO Andreje Babiše. Ovšem na otázku, kdo všechno se dostane do sněmovny, jsou už mnohem opatrnější. "Mohou to být čtyři strany, ale s klidem také osm," podotýká Červenka. Podle výzkumu Medianu a Kantaru pro ČT má potenciál na vstup do sněmovny dokonce deset stran.

"Bude to opravdu otevřené až do posledního dne. Jen necelá polovina pravděpodobných voličů je rozhodnutá, koho bude volit. Pár milionů lidí tedy ještě do jisté míry váhá," říká Prokop.

Jakmile se však nějaká strana v průzkumech dostane přes pět procent (potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny), hned se jí dostává větší pozornosti, což je nyní případ pirátů.

Do podobné situace se v roce 2006 dostali zelení, kterým průzkumy správně věštily překonání pěti procent. "Bohužel, letos jsou průzkumy našim největším nepřítelem, protože nám dávají minimum procent a lidé se obávají, že hlas pro nás propadne," popisuje sílu průzkumů šéf strany Matěj Stropnický.

Podle svých slov musí mnoho lidí na ulici přesvědčovat, že průzkumy ještě nic moc neznamenají a zelení mají reálnou šanci uspět.

Svou roli navíc hrají i průzkumy, jež se odlišují od většiny ostatních. To je případ agentury Médea Research, která spadá pod vydavatelský dům Jaromíra Soukupa. Toho Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kritizovala za to, že ve svém pořadu protežuje šéfa ANO Andreje Babiše.

Médea Research vydala průzkum, podle něhož by se do sněmovny nemuseli dostat lidovci a ODS by byla těsně nad hranicí pěti procent. "Je to komický výsledek, vůbec mu nevěřím," prohlašuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Za méně věrohodný označil průzkumy agentury i předseda pirátů Ivan Bartoš, jimž průzkum dává přes deset procent.

Ředitel Médea Research Jan Matějka ale výsledky brání a tvrdí, že jejich systém získávání dat a následné kontroly je zcela důvěryhodný.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama