reklama

Václav Klaus mladší je radikální sólista s vyhraněnými názory, výraznější politik ale ODS chybí

Profil
Čtěte více: volby | ODS | kampaň | Klaus Václav mladší
  • Václav Klaus mladší je patrně nejvýraznějším kandidátem ODS pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.
  • Pozornost láká nejen radikálními názory, sarkasmem a osobními útoky, ale i schopností mluvit s voliči jednoduše.
  • Pokud v říjnu dostane hodně preferenčních hlasů, chce mít v ODS větší slovo.
jarvis_59ce5586498e2987e0f02af0.jpeg Základna na školách: Silnou podporu cítí Václav Klaus mladší (48) mezi pedagogy. „Nedávno mi na konferenci tleskalo 300 ředitelů škol,“ říká. Foto: Archiv HN

Na večerní setkání s volebními kandidáty ODS do hotelu Pavilon v Říčanech dorazila jen asi dvacítka lidí. Možná i proto, že následující den byl státní svátek. Za předním stolem v malé konferenční místnosti usedl Jan Skopeček, lídr kandidátky občanských demokratů ve Středočeském kraji, do něhož městečko nedaleko Prahy patří. Větší pozornost než mladý ekonom z Hořovic ale upoutal druhý host, jenž se bude o voličské hlasy ucházet v Praze, Václav Klaus mladší.

"Je to další buzerace," zalamentoval Klaus, když v odpovědi na dotaz z publika odsoudil povinnou docházku v posledním ročníku mateřské školy, kterou prosadila současná vláda. Typickým břitkým stylem okomentoval i jiná témata ze školství. Na přetřes se dostala inkluze, jednotná státní maturita nebo financování vysokých škol. Nejvíc kritiky se sneslo na hlavu bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD, která je pro Klause ztělesněním "ideologizace" systému vzdělávání.

Radikální i srozumitelný

Hodinu a půl trvající debata v Říčanech byla spíš komorní, i během ní se ale ukázalo, proč Klaus mladší vyčnívá mezi ostatními kandidáty ODS. Do předvolebního boje se pustil energicky, sází na bezprostřední kontakt s lidmi.

Zarputilostí a soutěživostí se přibližuje otci a stejně jako on těží ze zkušenosti sportovce. V mládí závodně lyžoval, později se zaměřil na cyklistiku, dlouho se věnuje šachu. Snaží se být vidět na konferencích a dalších akcích. "Musím říct, že mě kontakt s lidmi nabíjí," připustil. Hodně se věnuje sociálním sítím. Zejména Twitter je jako dělaný pro jeho uštěpačné poznámky, i když s blížícími volbami převážily laskavější příspěvky.

Právě vyhraněným přístupem, ať už v názorech, nebo ve způsobu podání, se Klaus nejvíce vymyká obrazu běžného představitele ODS. "Je do značné míry solitér," říká o něm jeden z lidí ve vedení strany. Ačkoli je ODS názorově více napravo než třeba německá CDU, jako by pro Klause byla stále "měkká". Ostatně za předsedy Mirka Topolánka ze strany vystoupil a vrátil se teprve loni.

Není to ale jen ostré vymezování, ať už například vůči Evropské unii, migrantům, sporným tématům ve školách, nebo v osobní rovině proti oponentům, co z Klause dělá výrazného kandidáta. Nelze mu upřít schopnost podávat věci srozumitelněji, civilněji než ostatní politici. U posluchačů nebo čtenářů svých internetových sloupků vytváří dojem, že na většinu problémů stačí zdravý selský rozum. Tím si získal i mnoho učitelů. Přitom hraje i na sentiment, třeba když se odvolává na vlastenectví či tradice.

Žonglování s fakty

Osobitý je Klausův důraz na obyčejný původ člověka, který zažíval všední radosti i strasti v éře normalizace. O bytě na pražském sídlišti Prosek často mluvil i jeho otec. Ačkoliv v něm jeho starší syn už léta nebydlí, stále se s obyvateli paneláků navenek identifikuje. "Kontaktní kampaň mi jde nejlépe na sídlištích a u normálních lidí," napsal začátkem září na svém twitterovém profilu. V létě se dostal do ostrého střetu s režisérkou Olgou Sommerovou, jíž vytkl, že urazila lidi žijící v panelových domech, když je označila jako "to".

Konflikt s filmařkou ukazuje na vlastnost, kterou soupeři Klausovi vyčítají − že si přizpůsobuje fakta. Sommerové přiřkl výrok, který nebyl doložitelný. Překrucování Klausovi vyčítali také během poslední prezidentské kampaně, kdy poukázal na to, že otec Karla Schwarzenberga podporoval extremistickou organizaci Vlajka. Schwarzenberg poté přiznal, že otec členem Vlajky byl, ale odešel z ní ještě před okupací, kdy kolaborovala s nacisty.

Klausův spolužák z gymnázia Pavel Ešner vzpomíná, že už na škole Klaus projevoval svůj sarkasmus, například ve slohových pracích. "Jeho názory a způsob vyjadřování jsou od šestnácti sedmnácti let celkem konzistentní," říká Ešner, který s Klausem seděl v lavici.

Po gymnáziu Klaus vystudoval matematiku a geografii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Po promoci − to už byl jeho otec českým premiérem − zůstal ve školství. V roce 1998 se stal ředitelem soukromého gymnázia PORG v pražské Libni a posléze vedl až do roku 2014 celou skupinu, do níž patří ještě další školy v Praze a Ostravě. PORG majetkově ovládá Martin Roman, někdejší šéf koncernu ČEZ.

Cíl určí voliči

"Chodil hodně na hospitace, dával zpětnou vazbu. Způsob výuky ale nechával na lidech," říká o Klausovi dějepisář z libeňského PORG Michal Arnot. I když se učitelé s Klausem neshodli na politických názorech, pracovních vztahy to neovlivňovalo. Zlom přišel v lednu 2013 během zmíněné prezidentské kampaně, kdy se Klaus opřel do Schwarzenberga. Učitelé tehdy Klausova vystoupení odsoudili. Za "krajně nevhodné" označil jeho počínání také Martin Roman. Následující rok Klaus z PORG odešel.

Krátce nato se Klaus znovu přiblížil k ODS, když začal dělat poradce novému předsedovi Petru Fialovi. V roce 2016 do strany znovu vstoupil. Pro málo výrazného Fialu bylo lepší mít kontroverzního hráče v týmu než si od něj nechat okopávat kotníky zvnějšku.

Zůstane Klaus loajální i po volbách? Sám naznačuje, že míru jeho ambicí určí voliči. "Případný skvělý výsledek by vytvořil tlak, abych třeba víc promlouval do celostátní politiky ODS," uvádí. S Fialou prý vychází výborně. "Nějaké věci na něm obdivuji, některé se mi moc nelíbí, ale ty rozhodně nebudu říkat tři neděle před volbami do novin," říká.

Tomáš Pergler
Přeposlat
Diskuse
reklama

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

Odmítám vládu s trestně stíhaným Babišem, řekl Zaorálek v duelu na Nově. Do debaty na ČT oba dorazili se zpožděním

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Škoda Auto má VW pomoci dobýt slibný trh v Indii. Za účasti tamních dodavatelů bude v zemi vyrábět velice levný vůz

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

reklama