Dinosauří stehenní kost, která byla před 14 lety nalezena na Kutnohorsku, patřila dosud neznámému živočišnému druhu. Dostal jméno Burianosaurus augustai a byl jedním ze skupiny ornitopodů, tedy býložravých dinosaurů, kteří měli nohy podobné ptačím.

Výsledky svého zjištění nyní zveřejnil tým vědců pod vedením paleontologa Daniela Madzii v odborném časopise Journal of Systematic Palaeontology, informoval Martin Mazuch z Ústavu geologie a paleontologie Univerzity Karlovy, který se na výzkumu kosti podílel.

"Ta kost má spoustu výběžků a podle nich či obecně znaků na té kosti jsme ji mohli porovnat s kostmi dalších známých dinosaurů. Poté bylo jasné, že tahle kost je unikátní. Proto jsme mohli našeho dinosaura pojmenovat," popsal postup paleontolog Daniel Madzia, vedoucí vědeckého výzkumu.

Dinosaurus nese jméno podle českého malíře Zdeňka Buriana a paleontologa Josefa Augusty. "Vždy jsem byl fanouškem Zdeňka Buriana a vyrostl jsem na něm, takže pro mě to byla samozřejmá věc, pojmenovat nového dinosaura po něm. A Josef Augusta s ním spolupracoval, takže mi to přišlo smysluplné," osvětlil název Madzia. Právě podle Augustových instrukcí Zdeněk Burian pravěký svět kreslil.

Téměř 40 centimetrů dlouhá levá stehenní kost je stará přibližně 94 milionů let a pochází z období rané fáze pozdní křídy. To vědci určili na základě stáří bezobratlých živočichů, kteří se na kosti vyskytovali. Madzia upřesnil, že český dinosaurus žil o 30 milionů let dříve než nechvalně známý Tyrannosaurus rex.

Kost nalezl 18. listopadu 2003 v lomu poblíž Mezholez lékař Michal Moučka. "Burianosaurus augustai byl ostrovním druhem, který žil izolovaně. Jižní Čechy a část Německa totiž tvořily v křídě jeden ostrov," vysvětlil Mazuch. Madzia doplnil, že tělo dinosaura po smrti muselo být nějakou dobu unášeno mořem, protože se na kosti našly známky zubů žraloků.

"Je to jediný druh Burianosaura augustaie. Nikde jinde se pozůstatek stejného dinosaura nenašel, jen podobného," zdůraznil Mazuch.

Ten také připomněl, že Daniel Madzia před časem zkoumal tesák z jedné tuzemské sbírky, kde byl uložen jako pravděpodobný zub jurského krokodýla. Podle jeho zjištění však patřil zřejmě dinosaurovi ze skupiny teropodů.