Maďarský premiér Viktor Orbán tento týden opět názorně předvede, jak lze získat podporu národa namířením prstu na vnějšího nepřítele. V neděli vláda spustí takzvanou národní konzultaci, tedy rozešle všem rodinám v zemi dotazníky na téma, co si myslí o spiknutí amerického miliardáře maďarského původu George Sorose dovést do Evropy každý rok statisíce uprchlíků a zničit evropské hodnoty.

Podobnou národní konzultaci Orbán a jeho vládnoucí strana Fidesz letos na jaře využili jako argument ke kritice Evropské unie a zaštítili se právě odpověďmi na otázky zaslané vládou. Orbán takto brání svůj odpor vůči migračním kvótám či způsob, jakým donutil distributory snížit ceny energií pro domácnosti. Otázky v dotaznících však bývají manipulativně formulované a o skutečné návratnosti nezávislí experti pochybují.

Důležité ale je, že vláda spustí v rámci této konzultace reklamní kampaň. Tentokrát bude mít za cíl zdiskreditovat Sorose a jím podporované instituce, jako je Středoevropská univerzita v Budapešti či řada nevládních organizací. Kampaň před jarní konzultací mířila také přímo na miliardáře a měla místy antisemitský podtext.

Sorose Orbán, sám bývalý stipendista jednoho ze Sorosových programů, používá jako cíl kritiky už delší dobu poté, co se vyčerpalo samotné téma uprchlíků jako způsob mobilizace voličů. Maďarsko čekají příští rok parlamentní volby, opozice je slabá a roztříštěná, a tak je třeba mobilizovat voliče vytvořením vnějšího nepřítele.

Maďarští vládní představitelé hovoří o tom, že Soros se spikl se šéfy Evropské unie a chce do Evropy přivést milion migrantů ročně. "I kdyby si na to státy měly půjčit nebo kvůli tomu zvýšit daně," zdůraznil na tiskové konferenci János Lázár, ministr a šéf úřadu premiéra na tiskové konferenci.

Sorosova nadace Open Society Foundations a s ní spjaté organizace se brání. "Výzvy spojené s migrací nemají nic společného s Georgem Sorosem a nadací," řekl Goran Buldioski, ředitel Open Society Initiative pro Evropu. "Něco jako globální konspirace proti Maďarsku neexistuje. Maďarsko je členem organizací, jako je OSN či EU, které migraci řeší."

Podle Nadace Open Society se Orbán snaží odvrátit pozornost od domácích problémů, jako je krize zdravotní péče či školství. Sám Soros loni v září navrhl, že by EU měla omezit ilegální imigraci tím, že posílí ochranu svých hranic, ale ročně se zaváže přijmout 300 tisíc uprchlíků.

Obecně Orbánovi kritici hovoří o tom, že se tím brání či zastírá kritiku z Evropské unie kvůli oslabování právního státu a demokracie v zemi.

Fidesz je podle průzkumů stále nejpopulárnější stranou, na druhém místě je dříve radikálně nacionalistický Jobbik, který se poslední dobou začal tvářit jako středová strana.