reklama

Vítek je jedním z nejúspěšnějších českých byznysmenů. Teď si jde pro miliardy do Londýna

Extra
  • Realitní společnost CPI Property Group Radovana Vítka získala od agentury Moody's investiční rating, Baa3. Známka je první ze čtyř na stupnici pro nejspolehlivější dlužníky.
  • Příští týden nabídne CPI na evropských finančních trzích první dluhopisy za 500 milionů eur.
Radovan Vítek. Radovan Vítek. Foto: HN - Matej Slávik

Radovan Vítek dávno přerostl ostatní české podnikatele v realitách a peníze pro další investice už musí hledat v cizině.

V pondělí Vítkova společnost CPI Property Group (CPI) získala hodnocení úvěrové spolehlivosti od ratingové agentury Moody's.

To se dosud nepodařilo žádné nemovitostní firmě s českým původem. Pro Vítka, který je podle časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem, se tak otvírá možnost, aby jeho společnost mohla oslovit velké investory a nabídla jim dluhopisy v celkovém objemu až 1,25 miliardy eur.

CPI chce oslovit investiční fondy či velké banky. V rámci Evropy tyto instituce hledají investiční příležitosti v Londýně, Frankfurtu, Curychu či Amsterdamu.

Vybrané nemovitosti CPI

◼ Quadrio
Komplex na pražské Národní třídě je vlajkovou lodí společnosti CPI, která má na místě své sídlo. Výstavba vyšla podle odhadů na 3 miliardy korun.

Vítek se do projektu zapojil v roce 2011, kdy v něm odkoupil 50procentní podíl. Od podnikatele podnikatele Sebastiana Pawlowského pak v roce 2013 odkoupil zbytek.

 Zlatý Anděl nebo Polsko
V polovině letošního roku se Vítkovo impérium rozrostlo o jedenáct evropských nemovitostí.

Ty skupina získala od CBRE Global Investors.

Za balík budov v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku zaplatila celkem 650 milionů eur (asi 17,6 miliardy korun).

Mezi nemovitostmi byl například budova Zlatý Anděl na pražském Smíchově či Ogrody Shopping Centre v polském městě Elblag (nedaleko přístavu Gdaňsk).

 Nákupní centrum IGY
Na přelomu let 2010 a 2011 koupila CPI nákupní centrum IGY v Českých Budějovicích. To aktuálně modernizuje.

Práce vyjdou na zhruba 750 milionů korun. CPI si přitom od modernizace slibuje, že navýší zisky z pronájmů obchodního centra.

Podobné investice plánuje i u dalších budov.

Moody's udělila CPI známku Baa3, která je první ze čtyř na stupnici pro nejspolehlivější dlužníky. Firma má díky ní šanci dosáhnout nižších úroků z dluhopisů, než jsou současná zhruba čtyři procenta. Může tak oslovit více investorů.

Jak vysoký výnos budou investoři od CPI požadovat, se ukáže příští týden.

Firma nabídne v Londýně první várku dluhopisů v objemu 500 milionů eur se splatností v rozmezí pěti až sedmi let.

Firma plánuje, že s obligacemi, které od ní investoři koupí, bude možné následně obchodovat na dublinské burze v Irsku.

Vítkova firma je registrovaná v Lucembursku, ale v Česku je největším vlastníkem maloobchodních ploch v Česku.

Patří jí také tisícovky tuzemských bytů, hotelových lůžek a mnoho komerčních nemovitostí v dalších deseti evropských zemích.

Celkem jde o nemovitosti za téměř 150 miliard korun.

Současné zadlužení firmy představuje zhruba polovinu hodnoty jejího veškerého majetku.

Vítka lze popsat jako jednoho z nejúspěšnějších byznysmenů posledních let, který umí své investice správně načasovat a vyvarovat se zbytečnému riziku.

To platí i pro jeho dravé období v 90. letech, kdy uviděl příležitost v podhodnocených nemovitostech spotřebního družstva Včela. V roce 1997 Včelu ovládl, když využil platné stanovy družstva pro nábor nových členů.

Nových členů, kteří byli Vítkovi nakloněni, bylo nakonec několik tisíc.

Pomohli mu prosadit změnu stanov Včely a dostat se k jejím nemovitostem v hodnotě za více než miliardu korun. Vše proběhlo v mezích platných zákonů. To v roce 2011 potvrdil Městský soud v Praze, když zamítl žalobu proti Vítkovi ze strany bývalého vedení Včely, které neuspělo ani s následným dovoláním k Nejvyššímu soudu a ústavní stížností.

Po roce 2010 Vítkovi vyšly dvě další odvážné investice: převzetí dluhů loterijní společnosti Sazka a ovládnutí developera Orco Property Group.

Vítek si jde pro miliardy do Londýna

Sazka, kterou tehdy vedl Aleš Hušák, se dostala do problémů kvůli své pražské sportovní aréně. Firma její stavbu hradila penězi, které získala jako úvěry od bank a prodejem dluhopisů.

Dluhy Sazce ale přerostly přes hlavu. Věřitelé se báli, že své peníze už neuvidí, a mnozí přijali Vítkovu nabídku, že dluhy Sazky od nich se slevou odkoupí.

Jaké investiční příležitostí nabízí developeři a realitní fondy:

Vítek pak pohledávky vůči Sazce prodal se ziskem, který je odhadován na stamiliony korun, finanční skupině PPF Group nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Orco patřilo k úspěšným titulům na pražské burze, kde získávalo finance pro nákupy nemovitostí a pozemků v Česku a Německu.

Karta se ale obrátila, když do Evropy dorazila finanční krize z USA. Ta přiměla mnoho investorů, aby se zbavovali akcií developerských firem, včetně Orca.

Vítek ucítil příležitost a začal akcie Orca nakupovat. Podařilo se mu získat dostatečně velký podíl, aby z firmy i přes odpor některých menších akcionářů vyvedl její lukrativní německou část.

Vstup na evropské kapitálové trhy a udělení investičního ratingu dostává CPI mezi hrstku privátních firem z Česka. Podobně jsou na tom jen čtyři další: vodárenská společnost Severomoravské vodovody a kanalizace, telekomunikační firma CETIN a energetické společnosti Net4Gas a EP Energy.

Leoš Rousek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama