reklama

Nová hranice pro luxusní byt v Praze je 150 tisíc za metr. S jejich prodejem však developer rád počká

Čtěte více: Reality | Praha | byt
  • Developeři začali v posledních dvou letech chrlit na trh rekordní počet luxusních bytů.
  • V roce 2014 to bylo na pražském trhu méně než pět procent bytů s cenou nad 100 tisíc korun za metr čtvereční, dnes už jejich podíl tvoří čtvrtinu ze zhruba 4300 volných bytů.
  • Hranice pro luxusní byt se tak podle odborníků posunula ze 100 tisíc korun za metr čtvereční na 150 tisíc korun za metr.
jarvis_59a5a7a2498e27ac0c17746f.jpeg Obecní dvůr: Projekt novostavby a historického domu na pražském Starém Městě. Za jeden z jeho bytů požaduje developer 92 milionů korun. Foto: Archiv HN

Za hranici pro luxusní bydlení v Česku ještě před pár lety považovali odborníci 100 tisíc korun za metr čtvereční. To se ale změnilo. Developeři začali v posledních dvou letech v Praze "chrlit" na trh rekordní počet bytů v této cenové relaci.

Dnes už tvoří podíl bytů nad 100 tisíc korun za metr v pražských rezidenčních projektech čtvrtinu zhruba ze 4300 volných bytů. V roce 2014 to bylo méně než pět procent. Ukazují to data portálu Cenovámapa.org, jež mají HN k dispozici.

"Nárůst podílu bytů nad 100 tisíc korun za metr čtvereční je opravdu impozantní, od roku 2014 se zvýšil více než osmkrát," říká František Brož, analytik zmíněného portálu.

Jenže kouzlo luxusu spočívá v tom, že je dosažitelný jen pro velmi omezený počet lidí. Za luxusní bydlení by se tak podle Brože dnes měla brát hranice kolem 150 tisíc korun za metr čtvereční. 

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Martina Marečková
Přeposlat
Diskuse

Plzeňský hejtman vítal Zemana kritikou, odsoudil jeho slova o Krymu. S lidmi, kteří dělají ostudu Česku, neobědváme, přidali se zastupitelé

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Gott nebo Jágr budou v zahraničí propagovat méně známé regiony Česka. Projekt CzechTourismu vyjde na 22,5 milionu

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama