reklama

Církev prodává u Mladé Boleslavi pozemky pro výstavbu průmyslového areálu a skladů. Požaduje 145 milionů korun

Čtěte více: developer | Naxos | průmysl | Reality
  • Římskokatolická církev v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku prodává pozemky uvnitř průmyslové zóny.
  • Cena začíná na 145 milionech korun.
  • Podle odborníků lze očekávat zájem ze strany průmyslových developerů. Poptávka z jejich strany v posledních dvou letech výrazně vzrostla.
Pozemky v Mnichově Hradišti Pozemky v Mnichově Hradišti Foto: Naxos

Římskokatolická církev prodává rozsáhlé pozemky, které jsou součástí průmyslové zóny v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Za téměř 180 tisíc metrů čtverečních požaduje 145 milionů korun. Tolik alespoň činí doporučená cena pro zájemce, kteří se přihlásí do výběrového řízení. O podobné pozemky v blízkosti dálnice, na kterých je možné takřka okamžitě stavět, je v současné době velký zájem.

Průmyslová výstavba v Česku zažívá v posledních dvou letech boom. To je dáno zájmem logistických společností o nové areály, ale také e-shopů, které si budují sklady pro své zboží. Podle Martina Stibora z realitní společnosti Naxos, která má prodej na starosti, se navíc církevní pozemky nacházejí jen 17 kilometrů od Mladé Boleslavi.

Alibaba postaví sklad u Prahy

"To může být atraktivní zvláště pro dodavatele tamní automobilky, logistické společnosti, ale i další potenciální investory, kteří hledají výbornou dopravní obslužnost," říká Stibor.

Podle územního plánu je na místě možné vybudovat sklady či stavby určené pro lehký průmysl. Pozemky se nacházejí v komerční zóně města. V těsném sousedství se nalézá bývalý výrobní závod společnosti Stavmek, která na místě donedávna vyráběla stavební stoje. V roce 2013 však oznámila, že závod zavírá. V industriální zóně má areál také skupina Mahle Group, která působí v automobilovém průmyslu. Na místě se mimo jiné nachází také obchody Lidl a Penny Market. 

Zájem investorů o průmyslové nemovitosti v Česku roste. Jen za loňský rok si firmy pronajaly rekordních 1,2 milionu metrů čtverečních ploch v industriálních areálech. Letos se očekává další nárůst. Právě to může hrát církvi při prodeji pozemků v Mnichově Hradišti do karet a může to vytáhnout cenu pozemků nad doporučených 145 milionů korun.

O pozemky navíc nemusí mít zájem pouze firmy, které samy hledají místo pro své haly či průmyslové areály. Stále více firem dnes své výrobní či skladovací haly nechce vůbec vlastnit. Toho využívají investoři, kteří chtějí na průmyslových areálech vydělávat. Jejich byznys dnes funguje často tak, že pro firmu nechají na míru postavit průmyslový park.

Společnost se následně do prostor nastěhuje a platí investorovi nájem, který mu přináší pravidelný výnos. Ten je v těchto případech přitom zpravidla vyšší než u administrativních či obchodních budov. Díky tomu, že se industriální haly staví častěji na míru, nájemce zpravidla obsadí všechny objekty, a vlastník tak má zaručenou stoprocentní obsazenost. Tento způsob dnes aplikuje například fond Accolade, který se specializuje na investice do průmyslových nemovitostí. Dohodne se s firmou na konkrétní podobě všech nemovitostí a stavbu zafinancuje, následně už jen vybírá nájem.

Odborníci navíc očekávají, že do průmyslových areálů poteče stále více peněz z Asie.

Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rusko zasahuje do záležitostí cizích států, Čína krade duševní vlastnictví. Trump představil novou bezpečnostní strategii USA

Jednodušší daně nebo větší důraz na Evropu. Babiš v programovém prohlášení vychází vstříc ostatním stranám a doufá v toleranci

Znečištění vzduchu v pražských tunelech mnohonásobně překračuje limity. Nejhůře je na tom Strahovský tunel

Merkelová se setkala s příbuznými obětí teroristického útoku v Berlíně. Slíbila, že se vše vyšetří, řekl Čech, kterému útočník zabil ženu

Chyby při sčítání hlasů dotlačily vnitro k lepší organizaci voleb. Lístky budou jednostranné, komisím se zvýší odměny

reklama