Když jsem ve středu večer jel z televize, říkal jsem si ,ty ses úplně zbláznil'. A druhý den ráno jsem si říkal ,hlavně se z toho nepo…', přiznává obavy Ivan Pilný necelých 48 hodin poté, co kývl na nabídku stát se příštím ministrem financí. Recept, jak na to, prý bude hledat ve svých vlastních knížkách o efektivním využívání mozku: "Budu si je muset přečíst. A snažit se přežít," dodává.

Nabídek na ministerská křesla už prý v minulosti odmítl několik. Teď je ale prý jiná situace. "Vládní krize už je absolutně neúnosná. Lidi chodí do ulic a mají pravdu. Je potřeba mít odpovědnost. Jen teď nevím, jestli se mám cítit jako mesiáš, nebo jako oběť," naráží Pilný na to, že ještě před pár týdny to vypadalo, že ve vysoké politice skončí. Domovská královéhradecká buňka si za něj našla do čela kandidátky náhradu, na celostátním sjezdu hnutí ANO se místopředsedou nestal.

Lakomý ministr

V křesle ministra financí bude sedět až do sestavení nové vlády, která vzejde z podzimních voleb. Budetedy na něm a jeho týmu sestavit a obhájit rozpočet na příští rok. Tlaků a požadavků kolegů z vlády, kteří budou pro své resorty žádat víc peněz, se neobává. "Musel jsem obhajovat rozpočet před Billem Gatesem a to bylo zatraceně tvrdé," říká muž, který řadu let řídil český Microsoft. Premiéra Bohuslava Sobotku prý hned varoval, že je a bude lakomý. "Vláda přijala řadu usnesení, na které zkrátka nejsou peníze." Kde se chystá škrtat, ale zatím prý neví.

To, že zatím nemá názor na spoustu klíčových témat svého resortu, se nesnaží skrývat. Ostatně ještě v pondělí odmítal spekulace o tom, že by nahradil Andreje Babiše − právě kvůli tomu, že je vystudovaný elektrotechnik, a ne ekonom. "Zatím neznám řešení," je tak jeho aktuální odpověď na otázku, jak zachránit miliardy korun z turecké elektrárny Adularya nebo jak bude postupovat on a zástupci ministerstva financí na červnové valné hromadě ČEZ či jak se staví k ochotě vedení ČEZ prodat elektrárnu Počerady Pavlu Tykačovi. "Vždycky jde o ČEZ," řekl na dotaz, zda podle něj právě polostátní energetická firma zčásti sehrála roli ve vládní krizi. Při středečním pohovoru s premiérem Sobotkou ale situaci v ČEZ neprobírali. "Postoj k ČEZ ještě nemám," dodal Pilný s tím, že je potřeba pohnout s přípravou dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Pilný je jednoznačně pro rozšíření jaderné energie v Česku. "Průmyslově-exportní země jako Česko musí mít stabilní zdroj elektřiny. A tím solární panely ani větrníky nejsou," řekl Pilný.

Babiš v pasti

To, že je Ivan Pilný z byznysu zvyklý na věcné a přímé jednání, je znát. Žádné otázce se nevyhne, žádná ho nevyvede z míry, na žádnou nereaguje podrážděně nebo emotivně.

"Totéž, co udělal Andrej Babiš, a daleko nekultivovaněji, udělalo víc než pět set firem. A není na tom nic nezákonného," soudí o kauze korunových dluhopisů, "ale je dobře, že to finanční správa nezávisle prošetřuje a já ji v tom rozhodně nebudu brzdit," slibuje.

Čapí hnízdo byl podle něj od začátku spíš zhmotněný sen než výdělečný projekt. A podle toho k němu měl Andrej Babiš přistupovat. "Myslím, že se s tím ale vypořádal dobře, když stejnou částku věnoval na charitu. Celé to byl hlavně etický problém. A pokud ne, od toho jsou příslušné orgány, aby to vyšetřily," dodává.

A za Andrejem Babišem stojí jeho nástupce v ministerském křesle, i pokud jde o údajné ovlivňování jeho médií. "Nikdy jsem nezaznamenal žádný pokus Andreje Babiše ovlivňovat svá média. Vlákat někoho tak přetíženého do pasti, ve které se chová nerozumně, což udělal a byla to samozřejmě chyba, není obtížné," říká k obsahu skrytých nahrávek, na kterých Babiš instruuje tehdejšího komentátora MF Dnes Marka Přibila.

Důvěru v to, že je Andrej Babiš poctivý člověk, prý zatím neztratil. "Problém bych měl v okamžiku, kdybych zjistil, že úmyslně lhal. Ale takového dojmu jsem zatím nenabyl." A stále věří, že hnutí ANO jde směrem, který České republice pomáhá.

Ivan Pilný platil v hnutí ANO za rebela, který se jako jeden z mála ve straně nebojí názorově utkat se šéfem hnutí Babišem. Jiný postoj mají oba třeba i k chování prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi. "Se Sobotkou to přehnal, a sjednotil tak nejen sociální demokracii, ale celé politické spektrum. To divadelní představení s hůlkou na Hradě, to už bylo opravdu za hranou. Přece jenom je to prezident, tohle podle mě vážně přepískl," hodnotí Pilný kroky Zemana v uplynulých týdnech.

S prezidentem, který se vrátil z cesty po Číně v noci na čtvrtek, se zatím nesetkal. "A ještě mě z Hradu ani nikdo nekontaktoval," říká. Mimochodem v minulosti prý Miloši Zemanovi na jednom setkání věnoval troufale svou knihu Máte na víc. "Kromě této události jsem s ním dosud žádný problém neměl," směje se Pilný.

Celoživotní ajťák

V životopisech Ivana Pilného se podrobněji zmiňuje až jeho porevoluční část života. Na otázku, co jeho život naplňovalo do roku 1990, odpovídá, že rodina a láska k počítačům. Tu objevil už na průmyslovce a IT se věnoval celý život. "Napřed jsem byl odborník, teprve poté jsem se stal manažerem," komentuje svou profesní dráhu. Často prý dostává otázku, jestli se před rokem 1989 politicky angažoval. "Ne, třikrát jsem odmítl vstup do strany. A vždycky mně to prošlo," říká.

S manželkou má Ivan Pilný čtyři děti. "Mám moc fajn děti, jeden z mých synů se teď stane profesorem na Karlově univerzitě. Dělají mi radost," říká o rodině. Radost ale on jim svým rozhodnutím přijmout ministerský post neudělal. "Nejmladší dcera mi volala, že prý budu ministrem. Řekl jsem jí: Báro, vždyť víš, že jsem celý život debil, musíš se s tím smířit."