reklama

Prodej luxusních nemovitostí loni zpomalil. Přesto se prodalo hned 10 domů s cenou přes sto milionů dolarů

Čtěte více: Reality | Hongkong
  • I přes rekordní počet prodaných luxusních domů zájem o nákup luxusních nemovitostí klesl.
  • Růst celkově zpomalil z předloňských osmi procent a ze 16 procent v roce 2014.
  • Ceny domů se navzdory poklesu růstu zvýšily o dvě procenta.
Čtyři z nejdražších prodaných domů jsou v Hongkongu - Ilustrační foto. Čtyři z nejdražších prodaných domů jsou v Hongkongu - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Celosvětový zájem o nákup luxusních domů loni ochladl, i když se prodal rekordní počet domů za cenu více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Prodej domů za cenu vyšší než jeden milion dolarů loni stoupl o jedno procento. Růst tak výrazně zpomalil z osmi procent předloni a ze 16 procent v roce 2014. Vyplývá to ze zprávy Christie's International Real Estate.

Navzdory zpomalení růstu prodeje se ceny luxusních domů loni zvýšily, a to o dvě procenta. Bylo to také poprvé, kdy se za rok prodalo deset domů za cenu vyšší než 100 milionů dolarů.

Nejdražším prodaným domem bylo sídlo v hongkongské čtvrti The Peak, jehož cena byla více než 270 milionů dolarů. V Hongkongu se prodaly celkem čtyři z deseti domů v ceně vyšší než 100 milionů dolarů, což bylo nejvíce ze všech měst.

Zpráva makléře luxusních nemovitostí vychází z analýzy prodejních dat a dalších faktorů na 101 trzích po celém světě. Soukromý prodej luxusních domů není do analýzy zahrnutý.

Podle zprávy byl na 24 trzích loni zaznamenán prudký pokles prodeje. Naopak 19 trhů zaznamenalo solidní růst. V ostatních případech zůstal prodej v podstatě na stejné úrovni. V Británii loni prodej luxusních domů kvůli nejistotě po rozhodnutí země opustit Evropskou unii klesl o 67 procent. V USA se prodej snížil o čtyři procenta a v oblasti Asie a Tichomoří o 29 procent. Naopak v Evropě prodej stoupl o 20 procent a v Kanadě o 44 procent.

Špatnou zprávou pro trh s luxusními nemovitostmi je i to, že se prodloužila doba, než se dům prodá, protože na některých trzích nabídka převyšuje poptávku. Průměrná doba, kterou strávil luxusní dům na trhu, než se ho podařilo prodat, loni činila 220 dní. To je o 13 procent více než v roce 2015, kdy se dům prodal v průměru za 195 dní, napsala agentura AP.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Babiš kritizoval Kellnera. O2, která spadá do miliardářova portfolia, poté rozeslala SMS propagující knihu Boss Babiš

reklama