Dozorčí rada ČEZ na svém čtvrtečním jednání nerozhodla o prodeji elektrárny Počerady miliardáři Pavlu Tykačovi. Po politickém nátlaku bylo rozhodnutí odloženo. Jelikož ale byla nabídka platná jen do konce tohoto týdne, bude muset firma vyjednat nové podmínky případného prodeje.

"Projednání bylo přerušeno a byly vyžádány další informace od představenstva," uvedl pro HN šéf dozorčí rady Václav Pačes s tím, že šlo o všeobecný souhlas.

"Na parametrech a smlouvách pracovaly vyjednávací týmy od listopadu. Dozorčí rada ČEZ byla s návrhem dopředu seznámena. Zadala u renomované auditorské společnosti odborné posouzení nabídky. Tento i další audity obchod označily jako výhodný. Skutečnost, že dozorčí rada ČEZ obchod v rozporu s odborným ekonomickým doporučením odmítla, je politické rozhodnutí," říká mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Tykač dal ČEZ ultimátum

ČEZ měl elektrárnu prodat firmě Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Cena byla stanovena na zhruba 10 miliard korun. Zhruba 4,6 miliardy z této sumy měl ČEZ dostat v hotovosti, zbytek ve formě levné elektřiny a opce na 58 milionů tun uhlí.

Proti prodeji, který se vyjednával od listopadu loňského roku, se ale zvedla silná vlna odporu. Vedle ekologů a některých drobných akcionářů se ale proti rozhodnutí tento týden ostře vymezil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který chtěl celou věc znovu projednat a prověřit jak výhodnost prodeje, tak některé smlouvy, které elektrárna v minulosti uzavřela. Babiš také uvedl, že k odložení rozhodnutí přesvědčil i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

Kritika od Babiše je pro ČEZ zásadní, je to právě jeho ministerstvo, které ve firmě zastupuje stát jako největšího akcionáře se 70procentním podílem.

Dozorčí radě nevadí ani to, že odložením rozhodnutí může celá smlouva padnout. "Nevíme, jak pan Tykač zareaguje. Vysvětlíme mu naše stanovisko v dopise. Musí pochopit, že takto velké rozhodnutí musíme pořádně projednat a do konce dubna to nebude. Chceme další argumenty, další vysvětlení. Ano, dostali jsme sice tři posudky, ale chceme vysvětlit, proč něco nebylo výhodné v roce 2015, je to výhodné v roce 2017 a jestli to bude výhodné v roce 2019," říká Pačes.

Prodej Počerad je na stole čtyři roky

Případný prodej Počerad je na stole od roku 2013. Tehdy koupil Tykač od ČEZ elektrárnu Chvaletice a zároveň s polostátní firmou uzavřel dlouholetou smlouvu na dodávku uhlí právě do Počerad z lomu Vršany. Součástí dohody byly dva termíny, kdy se ČEZ mohl rozhodnout, zda Tykačovi elektrárnu nabídne. V případě rozhodnutí prodat by ji pak Tykačova společnost musela koupit za předem dohodnutou cenu.

Před rokem a půl se ČEZ rozhodl elektrárnu za 8,5 miliardy neprodat. Další termín má na konci roku 2019 s tím, že k převodu elektrárny by ovšem došlo až v roce 2024. Tentokrát už však jen za dvě miliardy korun.

Tykač ale elektrárnu bezpodmínečně potřebuje. Jinak by neměl kam dodávat uhlí z Vršan. A navíc se poměrně oprávněně obává, že i kdyby dostal zdroj v roce 2024 levněji, příliš užitku by z něj neměl. ČEZ by neměl důvod do elektrárny investovat, a předal by ji tak kompletně "vybydlenou". Tykačova firma by musela nejen postavit prakticky nový zdroj, ale musela by přečkat i výpadek výroby elektřiny i těžby uhlí.