V rámci pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride dorazilo do Letenských sadů podle organizátorů asi 40 tisíc lidí. Během průvodu si účastníci připomněli památku obětí nedávné střelby a americkém Orlandu.

Na Letné na účastníky akce čekal hudební festival se třemi stagemi a tradičním JarmaQem, kde se lidé mohli nejenom najíst či napít, ale například se i nechat otestovat na virus HIV nebo uzavřít symbolický svazek, který přestane platit po sobotní půlnoci. Organizace Amnesty International ve svém stánku promítala krátké filmy s LGBT tematikou.

Ve 14:00 zahájil na Letné hudební program italský DJ Chris Nine, kterého o hodinu později vystřídala česká hudebnice Kao Oui. Vystoupila i travesti skupina Crazy Goddes. Nechyběla ani akustická rokenrolová skupina Fellas, která v roce 2011 získala s albem Robbery Blues cenu Akademie populární hudby za Objev roku a letos připravuje své druhé album Scarecrow.

 Po 22:00 se účastníci přesunuli do holešovické Chemistry Gallery.

Pochodem vyvrcholil šestý ročník festivalu Prague Pride, který se koná na podporu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Podle policie se celý pochod obešel bez incidentů, po trase průvodu proti akci protestovalo pokřikováním, transparenty či rozdáváním letáků pouze několik jednotlivců.

Účastníci se na Václavském náměstí začali scházet již před polednem, většina z nich si s sebou přinesla duhové vlajky a další symboly homosexuální komunity, někteří přišli v extravagantních kostýmech, ozdobení duhovým líčením, parukami nebo balonky.

V průvodu jelo také deset alegorických vozů, například vozy americké ambasády nebo organizace Amnesty International.

Největší hvězdou letošního průvodu byl Omar Sharif junior, vnuk slavného egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se přihlásil ke své homosexuální orientaci, a musel proto kvůli své bezpečnosti opustit rodný Egypt. "Od té doby se tam nevrátil, cestuje po světě, hovoří o svém gay aktivismu a dává dalším lidem sílu udělat to samé," řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková.

V průvodu vyrazila "kočárková jízda" rodin s dětmi v tyrkysových tričkách, které podporovaly připravovanou novelu zákona o registrovaném partnerství. Ta by mohla umožnit přisvojení dítěte partnera nebo partnerky v registrovaném svazku.

Poprvé se průvodu účastnil Blok Solidarity Forever, který se skládá z politických organizací Idealisté.cz, Socialistické solidarity a Mladých sociálních demokratů. Podle bloku by Prague Pride neměl být apolitickým festivalem, jeho členové upozorňují, že ke zrovnoprávnění LGBT lidí je ještě dlouhá cesta.

V průvodu šli také někteří politici, mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová. "Chodím každý rok a bez ohledu na to, že jsem primátorkou, chci každý rok chodit," sdělila Krnáčová během pochodu. Upozornila, že i v naší společnosti stále nejsou všichni v rovnoprávném postavení. "Praha je liberálním městem a jsem ráda, že se tu průvod koná, stejně jako v dalších evropských městech," dodala.

Účastníci akce prošli ulicemi Na Příkopě a Revoluční na Dvořákovo nábřeží, kde minutou ticha a vypuštěním 49 černých balonků uctili stejný počet obětí červnové střelby v gay klubu v americkém Orlandu. Odtud průvod zamířil přes Čechův most do svého cíle na Letné.

Hlavním tématem letošního Prague Pride festivalu je láska, věnuje se však i dalším otázkám. "Zaměřujeme se na bezpečnou lásku a prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Festival se v České republice koná od roku 2011. První ročníky provázely protesty konzervativců, podle kterých byla akce nevkusná a obscénní. V dalších letech však protesty slábly.

Letos se protestního pochodu v rámci akce Den pro rodinu zúčastnilo asi 500 lidí. Uspořádal jej Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci se vydali z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu. 

Demonstranti nesli mnoho českých vlajek, nad hlavami měli také pestrobarevné balonky s nápisy "My jsme tady taky". Akci doprovázely dechovka a mažoretky. "Co nejvíce rodinek, kde jsou děti, máma, tatínek," stálo se na jednom z transparentů.

Protestní akci osobně podpořili také senátor Milan Pešák (za ODS) nebo pražský radní Jan Wolf (Trojkoalice SZ, KDU-ČSL, STAN). "V dnešní době se stále bavíme o problémech Evropy. Ta je postavena na křesťanských tradicích, kde základem je rodina. Proto bychom její podpoře měli věnovat maximum," řekl Wolf.