Sklizeň obilovin bude letos o 6,7 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 7,2 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který v pátek podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad. Prvotní odhad před měsícem byl pesimističtější a předpokládal desetinový pokles proti loňsku. Loňská sklizeň obilovin ale byla nadprůměrná. Letošní úroda převyšuje průměr za posledních pět i deset let.

Naopak vyšší bude letos sklizeň řepky a máku. Řepky pěstitelé sklidí o 3,9 procenta více než před rokem, kdy dostali pod střechu 1,256 milionu tun. Letošní úroda máku by mohla být o 2,5 procenta vyšší než loňská.

Předpokládaný pokles produkce obilovin je způsobený snížením hektarového výnosu o 3,7 procenta na 5,71 tuny z hektaru i poklesem osevní plochy. Zemědělci letos oseli o tři procenta méně polí. V posledních 14 dnech pršelo, což podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy bude mít dopad na kvalitu obilovin. Navíc by se při dalších deštích mohl zkomplikovat vjezd techniky do polí. S kvantitou obilí je Pýcha zatím spokojený.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Agrární komora ČR hodnotí sklizeň jako lehce nadprůměrnou, kvalitního zrna však bude podle ní kvůli dešťům i zájmů ze zahraničí pravděpodobně nedostatek.

Problémem dál zůstávají nesklizené plochy, které dosáhly zralosti, ale nelze je sklidit kvůli deště nebo nedostatku techniky, uvedl Jiří Felčárek za Agrární komoru. Podle něj nesklizené plochy navíc neumožňují přípravu polí na vysetí pro příští rok.

Podle ministerstva zemědělství odhady statistiků odpovídají dosavadnímu průběhu sklizně. Zatím je sklizená necelá polovina obilovin, žně jsou tak proti loňsku v časovém skluzu. Čím déle se ale práce na polích budou prodlužovat, tím větší budou případné ztráty. I ministerstvo ale vidí problém s kvalitou sklízených plodin.

Pšenice ozimé, která je pro Česko nejvýznamnější obilovinou, se letos podle odhadu sklidí o 3,3 procenta méně. Farmáři ji přitom vyseli na více polí. Na poklesu se ale podepíše nižší hektarový výnos, který klesne na 6,04 tuny.

Zhruba pětinový pokles statistici předpokládají u ječmene jarního, který se nejčastěji používá na výrobu piva. Za snížením úrody stojí snížení osevních ploch o 15,2 procenta, ale i nižší hektarový výnos. Ječmene ozimého se naopak urodí o 6,3 procenta více. Vzroste také sklizeň žita.

Úrodu řepky statistici odhadují na 1,305 milionu tun, což je proti loňsku více. Osevní plochy se totiž rozšířily o 7,3 procenta. Hektarový výnos ale bude o 3,2 procenta nižší než loni. Letošní úroda řepky převýší desetiletý průměr o 13,3 procenta, zaseta je přitom na ploše o třetinu rozsáhlejší než před deseti lety.

V posledních čtyřech letech také přibývá polí s mákem. Letos ho farmáři vyseli na 35 543 hektarů. Proti roku 2008, kdy se mák v Česku pěstoval na rekordních 70 000 hektarech, je ale polí polovina. Díky rozšíření osevních ploch bude letošní sklizeň máku bohatší. Stoupne proti loňsku o 2,5 procenta na 27 423 tun. Hektarový výnos ale bude o 6,1 procenta nižší.