Po šesti letech se do Česka vrátí britská skupina Massive Attack. Kapela spojovaná s žánrem zvaným trip hop představovala v 90. letech podstatný milník ve vývoji taneční hudby.

Letos vystoupí mezi 3. a 5. červencem na festivalu Rock for People v Hradci Králové, jak v úterý oznámili pořadatelé. Kapela již na festivalu hrála v roce 2008, kdy na ni přijelo odhadem 25 tisíc lidí.

Massive Attack se v Česku objevili poprvé roku 1997, kdy vystoupili v Lidovém domě v Karlových Varech a v pražském Sky Clubu Brumlovka. Rok poté a znovu v září 1999 koncertovali v pražské Sportovní hale.

Vzniku Massive Attack v 80. letech předcházela existence dýdžejského kolektivu The Wild Bunch, z něhož se stala vyhledávaná událost na klubové scéně v Bristolu. Po rozpadu kolektivu se dva jeho členové, Andrew Vowles alias Mushroom a Grant Marshall čili Daddy G, spojili s místním graffiti umělcem Robertem Del Najou, řečeným 3D, a roku 1987 založili Massive Atack.

Tři roky nato vyšel jejich první singl Daydreaming, na němž už účinkoval raper Tricky – v raných letech důležitý spolupracovník sestavy. Mezi další patřila zpěvačka Neneh Cherryová, a v zákulisí se pohyboval dokonce Geoff Barrow, jenž později založil kapelu Portishead.

První LP Massive Attack pod názvem Blue Lines vyšlo na značce Virgin Records roku 1991, a přestože komerčně spíš zapadlo, všimli si ho kritici. Právě ohlas alba nastartoval sólovou dráhu zpěvačky Shary Nelsonové, jež na LP účinkovala.

Tentýž rok Massive Attack uspěli se skladbou Unfinished Sympathy, kterou o mnoho let později britský list Guardian v anketě vyhlásil „desátou nejlepší písní na světě“. 

V roce 1994 kapela vydala album Protection, z něhož vzešly singly Karmacoma nebo Sly. Desku, která získala cenu Brit Award v kategorii taneční hudby, později dubový producent Mad Professor remixoval pod názvem No Protection.

Massive Attack skladby z alba zpropagovali na světovém turné, v dalších letech spolupracovali například s Madonnou či vystoupili na festivalu Glastonbury. Tou dobou už se hudbě, jaké se kromě Massive Attack věnovala i sestava Portishead, ve světě běžně říkalo trip hop a hudební kritici psali o fenoménu svébytné scény z anglického Bristolu. Sami hudebníci ale označení trip hop vždy odmítali.

Roku 1999 Massive Attack kvůli osobním neshodám opustil zakládající člen Andrew Vowles.

Na třetím albu Mezzanine z roku 1998 účinkovala skotská zpěvačka Elizabeth Fraserová, členka Cocteau Twins, a skladby Teardrop nebo Inertia se dostaly do hitparád. Desky se nakonec prodaly 4 miliony kopií, což už Massive Attack od té doby nepřekonali.

Na následném turné s kytaristou Angelem Bruschinim, jenž se stal stálým koncertujícím členem kapely, Massive Attack vystoupili v USA a Evropě.

Čtvrté album 100th Window vyšlo až v únoru 2003 a v Británii získalo spíš slabší ohlasy. Album tehdy sestava představila i na tuzemském festivalu Creamfields v Roudnici nad Labem.

Pátá deska Heligoland následovala roku 2010. Kapela se v těchto letech též silně politicky angažovala, uspořádala charitativní koncert pro palestinské děti a odmítala hrát v Izraeli, dokud Izrael neopustí Pásmo Gazy.

Letos se sestava přihlásila o slovo s novým EP Ritual Spirit, jejž zprodukovali Robert Del Naja a Euan Dickinson. Poprvé od roku 1994 na něm účinkuje raper Tricky, dále jsou zde slyšet skotští hiphopeři Young Fathers nebo londýnský raper Roots Manuva.

Na letošní léto Massive Attack oznámili zatím devět koncertů, evropské turné začnou 1. července v londýnském Hyde Parku. Kapela hodlá také vydat plnohodnotné studiové album. 

Podle fanouškovských serverů Massive Attack letošní koncerty zakončují zhruba dvouminutovým promítáním snímků syrských uprchlíků, které pořídil novinář Giles Duley.

Na festivalu Rock for People letos dále vystoupí punkoví The Offspring, skotští Chvrches, anglická indierocková sestava The 1975 nebo britská metalová kapela Bullet for My Valentine.