Ministerstvo financí chce převzít do své kompetence likvidaci ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, kterou má dosud na starosti ministerstvo průmyslu a státní podnik Diamo.

Vůči dosavadnímu postupu při sanaci lagun má ministerstvo výhrady. "Tak kde jsou ty miliardy, nějak je tu nevidím," lakonicky komentoval výhled na ostravské laguny ministr financí Andrej Babiš (ANO) při své dvoudenní cestě po Moravskoslezském kraji. Podle něj existuje vážné podezření, že Diamo nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na to řekl, že stát byl "kavkou, kterou každý oškubal".

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v České republice a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín jejich vyčištění se stále posouvá. Obyvatele v okolí obtěžují kaly zejména zápachem.

Sanaci dosud provádělo pro podnik Diamo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo asi 2,6 miliardy korun. Po odtěžení 200 tisíc tun kalů se ale ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun kalů, se kterými se nepočítalo.

Babiš prohlásil, že smlouva na čištění lagun, která byla podepsána v roce 2004, nenaplnila svůj očekávaný účel a výsledky se nedostavily. "Přece jenom je to už 11 let a máme signály, že by to mělo stát víc o jednu až dvě miliardy, což pro nás není přijatelné. Chceme hledat nějaké jiné řešení, které bude efektivní, levné a hlavně transparentní," řekl Babiš.

Uvedl, že peněz, které se zatím v lagunách proinvestovaly, tam moc nenašel. "Proto už přes rok s ministerstvem průmyslu řešíme, že tu věc chceme vzít pod sebe," řekl a poznamenal, že ve hře je změna přístupu k sanaci lagun a pozměněné technologie likvidace.

"Za ty peníze se tady sedm let čistí vody, vyvezlo se 200 tisíc tun kalů nebo se investovalo do technologií. Je subjektivní otázkou, jestli se utratilo hodně, nebo málo," komentoval to ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Rychtařík uvedl, že původní garance zřejmě bude muset být navýšena přibližně o miliardu korun. "Tato sanace je složitá. Vláda řekla, že jsou tady nové skutečnosti, které situaci posunuly úplně jinam. A my se vyrovnáváme s těmi novými skutečnostmi, které nejsou obsahem původní smlouvy," řekl Rychtařík.

Podpis smlouvy na odstranění 90 tisíc tun kalů předpokládá v listopadu. Celé laguny by podle něj měly být vyčištěny do roku 2023.

Podle Babiše ministerstvo udělá maximum pro to, aby se zakázka vešla do původní ceny. Vypíše otevřené výběrové řízení. "Máme nabídky na různé technologie a musíme se s tím obeznámit, jestli jsou reálné, nebo nejsou," řekl ministr.

Kromě kalů jsou dalšími součástmi lagun, které je třeba vyčistit, voda nebo zemina. Při řešení sanace lagun chce Babiš spolupracovat s podnikem Diamo, ministerstvy průmyslu i životního prostředí. "Našli jsme s Diamem shodu. Otevřené výběrové řízení na odstranění kalů, které oni vypsali, podporujeme," řekl Babiš. 

Výhrady měl Babiš vůči jednacímu řízení bez uveřejnění na sanaci vod ve výši 818 milionů korun. Bylo podle něj nejméně o 168 milionů předražené. Řízení bylo později zrušeno.

Podle Babiše ministerstvo neuvažuje o tom, že by laguny zabetonovalo. O této možnosti před časem v médiích mluvil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. "My si myslíme, že těch možností, jak to řešit, je víc, a já pevně věřím, že se na schůzce s panem ministrem Mládkem ve čtvrtek domluvíme, jak v tomhle regionu postupovat," řekl Babiš.

Uvedl, že stát ale vůbec neřeší samotnou bývalou rafinerii Ostramo, což je podle něj problém, kterým bude potřeba se rovněž zabývat. "To je katastrofa. Tam můžeme točit filmy z druhé světové války. A to nikdo neřeší. Není tam ani ekologická smlouva," řekl ministr.

Likvidace lagun se táhne už deset let – a jeden problém se nabaluje na druhý. Nejdříve nikdo nechtěl spalovat "ekologické palivo" vzniklé z vytěžených kalů a začaly vznikat nelegální skládky, které existují dodnes. Desítky tisíc tun byly odvezeny i do Polska, které je ale označilo za nelegálně dovezený nebezpečný odpad a stěžovalo si na Česko i v Bruselu.  

Sdružení a Geosan se potýkaly s problémy speciální dekontaminační linky na čištění zeminy, až se ukázalo, že linka za téměř půl miliardy je nepoužitelná a nebezpečná. Při procesu totiž začal vznikat vodík, který ve směsi se vzduchem vybuchuje, a to ohrožovalo i blízké sídliště. Stát v minulosti za linku zaplatil 115 milionů korun, sdružení v čele s Geosanem na začátku roku žádalo o dalších 200 milionů na přestavbu linky. V roce 2011 firma Geosan najednou zjistila, že kalů není 200 tisíc tun, ale oproti původním průzkumům o 91 tisíc tun více.

Téměř třímiliardová zakázka sanace lagun měla být hotová v roce 2010, teď je však reálný termín dokončení až po roce 2020. Nejpodstatnější část, likvidace toxických kalů, by podle ministra Mládka měla skončit v roce 2016.

Babiš v úterý v Ostravě uvedl, že předání kompetencí mezi ministerstvy průmyslu a financí a odebrání likvidace lagun Diamu celou sanaci nezdrží, ministři obou resortů budou o lagunách jednat ve čtvrtek.

Podle ministerstva průmyslu by ale převod zakázky na odstranění kalů pod rezort financí znamenal změnu zadavatele, a tudíž nutnost opětovného vyhlášení veřejné soutěže a v důsledku toho zdržení nejméně o jeden rok. "Tento postup je za nás s ohledem na nutnost bezodkladného řešení problému neakceptovatelný," řekl mluvčí MPO František Kotrba.

Resort životního prostředí podpoří podle ministra Brabce jakoukoliv variantu, která urychlí likvidaci. "Budeme se snažit přispět k tomu, aby to bylo za co nejlepší cenu, a aby to garantovalo konečnou likvidaci," reagoval. Laguny stejně jako staré ekologické zátěže považuje Brabec za "bolavý vřed České republiky".