Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pondělí povolil skupině Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že může koupit regionálního obchodníka se zemědělskými potravinami a chemikáliemi Agrofin Svitavy.

Úřad po analýze možných negativních dopadů dospěl k závěru, že posuzované spojení soutěžitelů nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže, sdělil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Dodal, že rozhodnutí dosud není pravomocné.

Antimonopolní úřad v pondělí vydal prvostupňové rozhodnutí. Podle Rafaje úřad analyzoval možné negativní dopady přicházející do úvahy v důsledku jak horizontálního, tak i vertikálního propojení činností spojujících se soutěžitelů na relevantních trzích v oblastech produkce, výkupu a prodeje obilovin a olejnin a v oblastech velkoobchodního i maloobchodního prodeje průmyslových minerálních hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Firmy podepsaly kupní smlouvu v lednu. Návrh na povolení fúze podala společnost Agrofert. Zároveň uvedla, že svitavský podnik koupila jeho firma Cerea. Kupní cenu však společnosti neuvedly.

Nabývaná společnost Agrofin je holdingem, který prostřednictvím dceřiných společností Agropodnik Svitavy a Agrostav Svitavy působí v prodeji minerálních průmyslových hnojiv a přípravků na ochranu rostlin zemědělských prvovýrobců a v menší míře i ve výkupu zemědělských produktů, zejména olejnin a obilovin, a v poskytování služeb pro zemědělské prvovýrobce na území Pardubického kraje.

Cerea je významným obchodníkem s rostlinnými komoditami. Disponuje sklady s kapacitou 450 000 tun na Pardubicku, Hradecku a Havlíčkobrodsku. Mimo jiné skladuje významnou část zboží pro Státní zemědělský intervenční fond a Správu státních hmotných rezerv. Prodává také osiva, hnojiva, agrochemii, zemědělskou techniku či pohonné hmoty.

Agrofert vykázal za první tři čtvrtletí loňského roku hrubý zisk 7,7 miliardy korun, což bylo o čtvrtinu více než za srovnatelné období roku 2013. Tržby koncernu podnikajícího v zemědělství, potravinářství, chemii, lesnictví či médiích vzrostly meziročně o tři procenta na 180 miliard korun.