Městská část Praha 6 pronajala před čtyřmi lety Polikliniku Pod Marjánkou na 30 let soukromé společnosti za půl milionu ročně, ačkoli předtím sama vybrala na pronájmu ordinacím, laboratořím a lékárně zhruba 3,7 milionu korun ročně.

Vyplynulo to ze zjištění Nadačního fondu proti korupci. Městská část se v nájemní smlouvě prý i zavázala, že bude hradit pojištění budovy, což za dobu jejího trvání představuje odhadem pět milionů korun.

Mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši řekl, že nabídky na nájemce polikliniky vyhodnocovala komise složená z 13 zástupců všech politických stran tehdejšího zastupitelstva. Rovněž upřesnil, že náklady spojené s provozem polikliniky v letech letech 2008 až 2010 činily přes 14,6 milionu korun, přičemž výnosy včetně nájemného byly přes 11,6 milionu korun. To znamená, že poliklinika vykazovala více než 2,9 milionu ztrátu, uvedl mluvčí. 

Areál polikliniky v Břevnově vlastní hlavní město a městská část několik let usilovala o jeho převedení na sebe, aby mohla zabezpečit účelné využití, správu a rozvoj zdravotního zařízení. Smlouvu s Comitia Medical koncem roku 2010 podepsal tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Firma se podpisem této smlouvy zavázala provozovat v budově nestátní zdravotnické zařízení prostřednictvím podnájmů lékařům a laboratořím a současně na své náklady slíbila zrekonstruovat polikliniku za 90 milionů korun.

Podle zjištění protikorupčního fondu výnos Comitia Medical z nájemních smluv s lékaři za rok 2013 činil 6,16 milionu korun, ačkoli poliklinika byla obsazena jen z 63 procent. Pokud by po celou dobu trvání smlouvy měla z podnájmů ročně jen uvedenou částku, inkasovala by za 30 let celkem na 185 milionů korun, při plné obsazenosti budovy by to však mohlo být až 300 milionů korun, uvedl nadační fond.

"Městská část Praha 6 uzavřením třicetileté nájemní smlouvy na pronájem areálu polikliniky dala novému provozovateli možnost vydělat 95 až 210 milionů korun, které by mohla po odečtení přibližně pěti milionů korun coby nákladů na pojištění jako profit inkasovat sama, místo toho přijala profit pouhých deset milionů korun," uvedl ve své tiskové zprávě fond.

Podle něj je nájemní smlouva psána výrazně ve prospěch nového provozovatele a například podnikatelské riziko je de facto přeneseno na Prahu 6.

Podle fondu městská část podpis smlouvy odůvodňovala tím, že by sama obtížně sháněla peníze na rekonstrukci budovy, přitom současný provozovatel není schopný podle informací protikorupčního fondu splatit do konce letošního roku 2014 své závazky ve výši 26 milionů korun a rovněž řeší, jak financovat zbývající část rekonstrukce polikliniky, která musí být ukončena do září 2017.

Podle mluvčího Prahy 6 společnost od roku 2011 do dneška provedla na poliklinice práce za téměř 28,6 milionu korun, započítána je v nich například výměna oken, vchodových dveří a vstupních portálů, oprava podlah nebo elektroinstalace. Zbývající část musí společnost proinvestovat do listopadu 2017 a Praha 6 bude vyžadovat, aby byla řádně naplněna všechna ustanovení v platné smlouvě, dodal Halmoši s tím, že nájemní smlouva včetně sankcí je na webu městské části.