Stejně jako v oblasti povinného ručení, kde se pojišťovny snaží klientům nabízet dodatečné služby, dochází i v oblasti pojištění domácnosti k průniku nových standardních, avšak i méně obvyklých služeb.

Pokud si tedy zabouchnete klíče uvnitř v bytě, můžete zavolat na pojišťovnu, která vám většinou do hodiny (podle situace) zajistí příjezd zámečníka. Máte-li však vyšší varianty pojistek, připravte se na poměrně slušnou škálu místy i neobvyklých služeb. 

Dodatečné služby, ať to pojišťovny ne vždy přiznávají, jsou pro klienty lákavé. "Jsou třešničkou na pomyslném dortu," tvrdí mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. 

Některé pojišťovny se v této oblasti rozhodly teprve nedávno dohánět svoji konkurenci, například Uniqa nabízí doplňkové či rozšiřující služby teprve od letošního března, a to k variantám Exklusiv a Standard. Wüstenrot s nimi v brzké budoucnosti počítá.

O rok déle než Uniqa nabízí obdobné služby Kooperativa, která loni v březnu zavedla asistenční služby Domácí asistence ve svém pojištění Komfort. Krok se jí, zdá se, vyplatil.

"Zhruba 20 procent klientů, kteří měli nižší variantu pojištění domácnosti či nemovitosti ve variantě Prima, pojistku upravilo do vyšší varianty Komfort," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. 

Jaké služby/asistence pojišťovny poskytují?

Lze říci, že zmiňovaného zámečníka k vám pojišťovna pošle v případě nouze v podstatě vždy. Stejně tak instalatéra, pokrývače, elektrikáře, kominíka nebo sklenáře. (Nebo následně uhradí jejich práci, zajistíte-li si jejich služby po vlastní ose.)

Limity plnění v případě takovýchto zásahů se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Ve vyšších variantách pojištění je samozřejmě o něco vyšší.

V Česku se však v průběhu loňska začaly objevovat rozšířené varianty asistenčních služeb, například zajištění právníka na telefonu včetně pomoci při spotřebitelských či dodavatelských sporech (nejčastěji fakturace za telefon či elektřinu), nebo v případě Allianz a její nejširší varianty například také zajištění opravářů domácích spotřebičů a odborníků na deratizaci a dezinfekci.

Specifické služby pak nabízí třeba Generali, jedná se o rodinnou asistenci ASAP. V jejím rámci je pojišťovna schopna zajistit odbornou péči o dítě pojištěného, lékaře či právníka na telefonu, nebo v případě imobility či hospitalizace pojištěného také péči o domácího mazlíčka.

Jisté prvenství pak v Česku drží osobní asistence České pojišťovny, která zahrnuje dopravu z/do nemocnice, dovoz léků či zahradnické práce, dokonce sekání dřeva i úklid sněhu. 

 



Pojištění


Každá druhá pojistka je v cizině sjednána on-line. Zjistěte, proč a zda se to vyplatí i vám.



>> Průvodce pojištěním


 

Co nejčastěji?

Podle Dagmar Koutské z Allianz hrají bez ohledu na období prim mezi službami pojišťovny zásahy instalatérů, kterým jde na "vrub" zhruba čtvrtina výjezdů. Jako nejvytíženější pak instalatéry zmiňují také AXA, Uniqa a Kooperativa.

Služby zámečníků naopak využívají nejčastěji klienti České pojišťovny (prý až v 72 % případů). Obdobně hovoří statistiky ČSOB Pojišťovny. 

V zimním období se pak logicky vyskytují častěji případy zasahujících topenářů a elektrikářů. 

Vědí o tom klienti?

Podle vyjádření většiny pojišťoven jsou jejich klienti o těchto službách informováni. Například Kooperativa při rozšíření asistenčních služeb rozesílala informační e-maily a dopisy. Zástupci ČSOB rozdávají při sjednání pojistky kartičky/kreditky s informacemi, jak v případě události postupovat.

Povědomí klientů o takových službách dokládají i počty zásahů, které pojišťovny ročně evidují. "Allianz vysílá techniky zhruba 2500 až 3000krát do roka", vysvětluje Koutská a dodává, že počet výjezdů prý navíc postupně roste. AXA zmiňuje značný nárůst poradenství prostřednictvím telefonu.

Statistiky ČSOB Pojišťovny hovoří o více než 400 případů v loňském roce, kdy došlo k přímé asistenci technika či řemeslníka. Uniqa vzhledem ke krátkému období nabízených služeb Europe Assistance zatím nedisponuje vlastní statistikou, nicméně sama rozesílá od roku 2009 SMS s meteorologickým servisem MeteoUniqa, který využívá přes 55 tisíc klientů.

Jen kvůli šíři asistenčních služeb by se však klienti rozhodovat neměli. Podle Milana Káni z Kooperativy by se spíše měli zajímat, jaký servis pojišťovna poskytuje. Zda je například možné smlouvu spravovat pomocí on-line přístupu, hlásit pojistnou událost on-line či přikládat dokumenty on-line. 

Klient by se pak měl rozhodovat hlavně z pohledu rozsahu pojištění a limitů samotného pojištění, aby si řádně ochránil svoji domácnost, svůj majetek. Případně zda vůbec považuje pojištění za jakkoli přínosné, potřebné (ano, je potřeba zmínit i tento extrémní přístup).

 


 

Zajímavosti z výjezdů techniků

Allianz: Technik asistenční služby vyjížděl k nefunkčnímu topidlu. Na místě však zjistil, že se jedná o klasická kamna na uhlí. Nájemník však pocházel z "teplých krajů" a netušil, že se do kamen musí přikládat uhlí či dřevo, aby fungovala. Chtěl je seřídit tak, aby topila sama. V tomto případě postačila informace o nejbližším sídle uhelného skladu...

Česká pojišťovna: Klient potřeboval pomoci odchytit ptactvo – pod střechou se mu usídlil datel a ničil zateplenou fasádu. Nárok na plnění sice nevznikal, pojišťovna však kontaktovala ornitology, záchytné stanice, dokonce i zoologickou zahradu. Záškodnický datel byl nakonec odlákán na jiné dřevo a přes rizikové místo byla přehozena síť (vzhledem k celorepublikovému zákazu plašení, odchytu či střelby na datly).

Kooperativa: Eviduje několik případů, kdy klient potřeboval služby zámečníka. Ne však aby se dostal do bytu, ale z bytu. Vše kvůli zpříčeným či zablokovaným dveřím. 

 


 

Odkdy nabízejí pojišťovny v rámci pojištění domácnosti doplňkové/rozšiřující služby?

Allianz 2001
AXA podzim 2008
Česká pojišťovna 2008
ČSOB Pojišťovna 2005
Kooperativa jaro 2012
Uniqa jaro 2013

Wüstenrot

Generali

zvažuje zavedení

2008