Občanské sdružení NÁROD POHASL založil v roce 2011 grafik Jan Poukar. Jeho cílem je získat finanční prostředky na zakoupení a celkovou rekonstrukci rodného domu Jana Palacha ve Všetatech, který by se díky tomu měl stát muzeem. Projekt upozorňující na odkaz bývalého studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se upálil na protest proti nastupující normalizaci a okupaci Československa, podpořila celá řada veřejně známých osobností: například moderátor Jan Kraus, modelka Tereza Maxová nebo herečka Dagmar Havlová.

 
Kdo je Jan Poukar? Palachův obdivovatel nebo aktivní občan?
Víte, osobnost Jana Palacha mě již od mládí velmi uchvacovala. Nechápal jsem, jak na sebe může vzít mladý člověk tak obrovskou zodpovědnost za to, co se děje kolem něj, a rozhodnout se na to takovým způsobem poukázat. Proto jsem se nad sebou zamyslel a řekl si, že je potřeba, aby každý z nás právě v tuto chvíli udělal to stejné a nějakým aktuálně dostupným prostředkem měnil své okolí.

Kdy a jak se zrodil nápad na tento projekt? 

Zrodil se jedné noci po dočtení knihy Jan Palach´69. Zmocnilo se mně neuvěřitelné smutno a pocit bezmoci nad tím, co se kolem mně děje. Národ je znechucen politikou, neúčast ve volbách, sílící preference komunistů, lidé křičící na politiky a přesto dělající stejné chyby. Jako jediné reálné a účinné řešení a možnou cestu jsem viděl ve výchově budoucích generací. Výchově skrz znalosti vlastních dějin a osobností, které mohou mladé lidi formovat, abychom neopakovali stejné chyby a jako národ nepřešlapovali na místě po další desetiletí.

Co na váš záměr říkají Všetatští? Máte nějaké reakce od místních obyvatel? 
Podle některých ohlasů, co mám, jsou potěšeni. Minimálně z toho, že se jednou ten smutný domek opět malinko rozzáří. Někteří místní občané včetně zastupitelů se nám snaží pomáhat. Finančně nám však městys Všetaty není schopen pomoci, neboť by to pro jejich rozpočet byla pochopitelně obrovská zátěž.

Podle odhadu by odkoupení Palachova rodného domu a jeho rekonstrukce vyšly přibližně na 5 mil. Kč. Jak jste na tom v této chvíli s financemi? 

V tuto chvíli to není nic radostného, protože stále neúspěšně sháníme nějakého donátora, který se pro náš projekt nadchne. Oslovovali jsme mnoho českých firem, ale bohužel neúspěšně. Rozumím tomu, že je to pro ně marketingově těžce uchopitelné téma, ale přesto mě to mrzí. Zvlášť v kontextu s tím, jaké projekty a akce úspěšně podporu nalézají.

 

„Politika rozděluje společnost a my ji chceme sjednocovat“

Projektu vyjádřilo podporu hned několik osobností, přispěl někdo z nich také finančně? 

 O toto jsem je v žádném případě ani nežádal. Pouze jsem si přál, aby myšlenku zřízení muzea šířili ve svých životech a mezi svými blízkými, mezi kterými se může najít nějaký mecenáš.

Odkud tedy peníze získáváte? Pouze fundraisingem nebo jste využil také nějaký grant? 
V prvotních fázích jsem náklady naší neziskové organizace financoval sám. V současné době vyděláváme nějaké peníze prostřednictvím prodeje náramků, které jsou ručně vyráběné a mají unikátní číslování, díky kterému je vlastně každý náramek naprostý originál. Samozřejmě se zároveň snažíme žádat o granty různé nadace, ale do dnešní doby bohužel neúspěšně. Chce to zkrátka někoho zapáleného pro naši věc.

Podpořil vaši myšlenku kromě neúspěšného kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga ještě nějaký jiný politik? 
Jiné politiky jsme o podporu nežádali. Nechceme být vyloženě političtí, neboť politika rozděluje společnost a my ji chceme sjednocovat. Karla Schwarzenberga jsme však jako občanské sdružení před volbami veřejně podpořili, protože se nám zdálo, že prezidentský souboj není soubojem politickým, ale morálním. Byl to souboj morálky proti hulvátství, cti proti malosti a hlouposti. A tento souboj byl bohužel prohrán.

Jak se může zapojit nebo vás finančně podpořit každý jednotlivec? 
Právě pro to, aby se mohla zapojit i veřejnost, jsme nechali vytvořit speciální edici náramku, který se dá koupit na našem facebookovém profilu NÁROD POHASL nebo mailu náramek@palach69museum.cz. Líbí se nám myšlenka, že každý za svůj finanční dar něco dostane. Že to není pouze prázdné poslání peněz, ale že si každý tento dar může ověřit na svém zápěstí, kde náramek může nosit.

V současnosti na soukromé televizi HBO běží třídílná série Hořící keř, která se bezprostředně týká upálení Jana Palacha. Zaznamenali jste zvýšený zájem o váš projekt? 
Myslím si, že zájem o náš projekt je konstantně vzrůstající. Je těžké se dostávat do povědomí, ale určitým způsobem to jde. Nicméně si myslím, že je moc dobře, že minisérie, jakou Hořící keř je, vůbec vznikla. Je potřeba, aby tato novodobě-historická témata byla vnášena do naší společnosti.

Probíhá, respektive proběhla mezi vámi a tvůrci filmu nějaká forma spolupráce? 
Když Hořící keř vznikal, pomohli jsme tomu, aby filmaři mohli natáčet v rodném domě Jana Palacha. Mrzí nás, že se HBO nestavila kladně k vzájemné podpoře našich projektů. Rozhodně by nám tato spolupráce pomohla a mohlo z toho vzejít něco konkrétního. Takhle se mi přes všechna jejich prohlášení projekt Hořící keř jeví moc komerčně.


„NÁROD POHASL není rezignace, ale volání o pomoc“

Neodráží název „Národ pohasl“ paradoxně zlomeného národního ducha, byť váš projekt je důkazem pravého opaku?
Myslím, že se to na první pohled rozhodně může zdát. Je to dáno tím, že to všechno vzniklo v takové depce. Ale když se nad tím zamyslíme důkladněji, zjistíme, že je to vlastně výzva. Pokud se někdo necítí být pohaslý, tak přeci zakřičí a bude se nám snažit v této myšlence pomoci. NÁROD POHASL není rezignace, ale volání o pomoc a podporu.

Co říkáte na nedávné vyjádření poslance za KSČM Miroslava Grebeníčka? (Pozn. red.: 8. 2. 2013 Grebeníček na schůzi sněmovny zpochybnil smysl Palachova činu.) 
Nevím, co si o tom přesně mám myslet. Asi bych k tomu jen řekl, že média byla v tento moment moc chytlavá za vidinou tučných titulků a Miroslav Grebeníček zase dost drzý na to, že něco takového vůbec komentoval.

Jaké jsou vaše nejbližší plány pro úspěšné zakončení projektu? 
Stále se musíme snažit oslovovat firmy, které projekt zaujme. Také máme vizi benefičního koncertu v Pražské křižovatce, který však také závisí na určité částce peněz. Dále se trochu spoléháme na veřejnost, která se o projektu doslechne a bude chtít jakkoli pomoci. Protože nápady a pomoc vítáme a jsme za ni vděčni. Díky takové pomoci se nám společně podaří tento nápad dotáhnout do konce.

Kdy se podle vašeho optimistického odhadu dočkáme Palachova muzea ve Všetatech? 
Když mě tento nápad v roce 2011 napadl a zjistil jsem, že bude nutné sehnat 5 miliónů, tak jsem si řekl, že bych rád za pět let viděl ve Všetatech opravený rodný dům Jana Palacha se zařízenou expozicí.