Vrtulník záchranářů už nebude s pacientem přistávat na louce na Vypichu, ale přímo na střeše dětského pavilonu Fakultní nemocnice Motol. Na operační sál se tak pacient dostane za 50 vteřin. 

Několikaminutové zrychlení převozu pacienta ke specializované péči umožnila modernizace části fakultní nemocnice, díky níž přibyl na jedné z budov heliport. Mezi další novinky více než tři roky trvající rekonstrukce patří vybavení oddělení kamerami, které mají dohlížet na větší bezpečnost, snímače, které dokážou číst obličeje zdravotníků i čipové pásky pro pacienty.

"Úroveň je teď srovnatelná s jakoukoliv nemocnicí v západní Evropě či v Americe," uvedl na adresu FN Motol její ředitel Miloslav Ludvík.

V nemocnici kromě heliportu vznikl komplex moderních operačních sálů. "Dítě je nyní z vrtulníku na sále za 50 vteřin. U dospělého to kvůli přepravě do jiné budovy trvá čtyři minuty. I tak je to velké zrychlení," doplnil Ludvík.

Lůžko u dětí mají i rodiče

Dětští pacienti jsou nyní v pokoji maximálně po dvou, přebývat tam s nimi mohou i rodiče.  Ač tím nemocnice snížila počet lůžek pro nemocné, kapacita by podle ředitele měla stačit pro všechny okolní regiony.

Zvýšit se má i bezpečnost objektu. Na sály budou mít přístup pouze vybraní lidé, které při vstupu bude sledovat kamera. Pro vstup je potřeba mít elektronickou kartu, čtečka snímá pracovníkovu tvář. Pacienti budou dostávat čipové pásky se svými údaji. Tím by se měla vyloučit záměna diagnózy.

Materiál a prádlo budou po budovách rozvážet "roboti".

Rekonstrukce, která se uskutečnila v několika etapách, trvala tři roky a stála 3,15 miliardy korun.