Listopadová měsíční monitorovací zpráva Českého telekomunikačního úřadu si vzala jako téma měsíce srovnávání cen mobilovného napříč Evropou. Český zákazník už dávno ví - například z tabulky doprovázející implementační zprávu EU, že v ČR se volá za ceny o třetinu až dvě pětiny dražší, než ve zbytku civilizace. O to více překvapí závěr úřadu, že je tu všechno vlastně v pohodě a s cenami jsme na evropském průměru.

To samozřejmě vyvolá u člověka, který občas navštíví se skřípěním zubů internetové stránky zahraničního operátora, touhu čísla ověřit. Podívat se, jestli ČTÚ slovy anglických gentlemanů "nenakládá s pravdou velice úsporně".

ČTÚ použil pro srovnání spotřební koše z metodiky OECD. Ta využívá koše určitého počtu hovorů a SMS rozdělených do vlastní sítě, cizích sítí, na pevnou a tak dále, to vše násobené určitým počtem minut na hovor. Těmito koši pak "prožene" tarify operátorů. Vezměme si například hned první koš - 30 hovorů. OECD test zahrnuje hlavně krátké hovory a v třicetihovorovém koši jich 16 procent jde do fixní sítě, 55 jich je na vlastní síti, 25 procent v ostatních a čtyři procenta do hlasové schránky. K tomu připojíme ještě 100 SMS a koš je hotov.

 

Bizarní počty ČTÚ

Regulátor pro tento koš uvedl jako nejdražší země Švýcarsko, Polsko a Rakousko, následované Francií a Německem. Zvláště divně vypadají Poláci a Rakušáci. V Rakousku je zákaznická bonanza, díky konkurenčnímu boji a řadě virtuálních operátorů se ceny dostaly na minimum a K. und K. zákazníkům můžeme při pohledu na krutou českou realitu jen závidět. V Polsku také není zvláštně draho. Zarazí tedy, že pro polský Polkomtel (Plus) uvádí ČTÚ cenu 947,3 korun a pro rakouský Mobilkom (tedy A1) 905,6 korun. Orange pak vychází na 741 korun. Český NEON Basic je pod nimi za 560 korun, T-Mobile a Vodafone ještě hlouběji s 422 a 350 korunami.

Kreativní počty ČTÚ ovšem těžko obstojí před krutou realitou. Postup úřadu je naprosto mimo mísu. Zažádal jsem ho o data a nestačil se divit tomu, jaké zahraniční tarify do srovnání vybral. OECD metodika totiž pochopitelně předpkládá, že vybrán bude nejvýhodnější tarif, který odpovídá příslušnému koši volání. A podle českého regulátora je například pro Polsko pro nejmenší koš 30 hovorů (tedy cca 50 minut podle OECD metodiky) a 100 SMS nejlepší volbou tarif za 150 zlotých s 300 volnými minutami!

Přitom Plus nabízí od letošního července "Tarify Syberijskie". Při zkusmém prohnání koše "Taryfou Syberijskou 25" za paušálních 30 zlotých vyjde po započítání minut a SMS nad rámec tarifu měsíční útrata na nějakých 38,3 zlotých, vynásobeno kurzem z 6. 9. 2010, který ČTÚ z nějakého důvodu používá, jde o 240 korun. Což je o něco méně, než 947,3. Použijeme-li vyšší tarif za 40 zlotých, vejde se nám do něj v pohodě celý koš, který tak v Polsku neměl stát více než v přepočtu 251 korun.

Kdyby Rakušané věděli, co si myslí český regulátor o jejich cenách hovorného, jistě by se nám bouřlivě vysmáli. 905 korun za 30 hovorů a 100 SMS je totální virtuální realita úředníků z pražských Vysočan. Rakouský A1 nabízí jednoduchého tarifního průvodce, do kterého kdyby se ČTÚ obtěžoval vložit OECD koš, vypadne mu tarif "A1 Smart 100" za lidových 12 eur se sto minutami volání, do kterého se koš 30 hovorů vejde s pohodlnou rezervou. SMS nejsou součástí tarifu a stojí každá 25 feniků, ale to vyřeší balíček stovky SMS za 6 eur. Suma - 18 euro. Pokud úřad nepočítal s kurzem 50 korun za euro, pak by mu muselo vyjít nikoli 905 korun, ale správných 444 korun.

Jenže to by pro koš 30 hovorů nesměl použít ČTÚ tarif A1 Smart Inclusive 1000 o tisíci (!!!) volných minutách, a tisíci volných SMS. Ten je pochopitelně dražší, ale také je vhodný pro lidi, kteří volají úplně jinak než 30 hovorů měsíčně.

Francouzský Orange pak nabízí za 25 eur (617,5 korun) tarif Click 2h, který nabízí dvě hodiny volání a neomezené SMS. I to je levnější, než 741 korun, spočítaných v ČTÚ.

Orange vychází pro změnu jako nejdražší v největším koši 900 hovorů, kde údajně chce neskutečných 11315 korun. Což je dost divné, protože za tarif Origami Jet nabízející neomezené volání i SMS si účtuje 99 eur, tedy 2445 korun.

Přiznám se, že pak mne přestalo přepočítávání bavit. Naštěstí další porovnání provedl Výzkumný ústav čar a kouzel, který došel k podobně veselým výsledkům u dalších OECD košů.

 

Shrňme si to tedy:

ČTÚ lidu předkládá k věření, že operátoři v ČR jsou cenově průměrní ve srovnání s EU.

Pomáhá si k tomu metodikou OECD, kterou si vykládá velice volně (například nezahrnuje ze zahraničí dva operátory, kteří dohromady tvoří více než 50 procent trhu, jak metodika požaduje, ale jen jednoho největšího).

Tím ČTÚ zvedá úroveň cen v zahraničí - "průměr" je tedy vyšší, než skutečně je.

Navíc pro spotřební koše vybírá v mnoha případech naprosto nesmyslné tarify, které vůbec neodpovídají profilu koše OECD a tak opět zvedá průměrnou hladinu cen volání v EU v naprostém rozporu se skutečností.

Čísla uváděná ČTÚ tak neobstojí před realitou, protože jsou u některých operátorů až čtyřikrát přepálená. Bude zřejmě obtížné najít částku, u které se ČTÚ nespletl, což důvěryhodnost celého srovnávacího experimentu našeho regulátora poněkud snižuje.

 

I přes snahu úřadu dokázat opak patří čeští operátoři stále mezi nejdražší v Evropě a ČTÚ pouze dostál své pověsti druhého nejhoršího evropského regulátora.