Zatímco fotbalový světa upíná svou pozornost k šampionátu v Jihoafrické republice, přípravu na novouz sezonu už rozjely české celky včetně nejsledovanějších Sparty a Slavie. V přípravných zápasech trenéři zkopušejí případné posily na doplnění kádru, což potřebuje zejména Slavia, která si potřebuje spravit náladu po zpackané sezoně.

Kouč Jarolím byl spkojený

Staronového slávistického kouče Karla Jarolíma v přípravném utkání s Viktorií Plzeň (3:3) se snažili góly přesvědčit zkošuení fotbalisté. Dvakrát se trefil argentinský útočník Lucas Concistre a třetí přidal Tomislav Božič z Chorvatska.

Celý zápas odchytal za Slavii třiadvacetiletý finský gólman Aansi Jakkolla, který působil s posilou pražského týmu Lukášem Jarolímem v italské Sieně. "Dostal sice tři branky, ale nemohl za ně. Rozhodně ukázal, že je dobrým brankářem a má výhodu, že je vysoký," řekl trenér Jarolím.

Ve středu hřiště odehrál první poločas Bassirou Dembélé z Mali. "Ten určitě ještě šanci dostane, je to kvalitní fotbalista. A ve druhém poločase se prosadil Concistre. To se od útočníka očekává, ukázal, že v koncovce je hodně platný," uvedl Jarolím.

Kondiční soustředění ve Špindlerově Mlýně navíc se Slavií absolvoval útočník Franck Madou z Pobřeží slonoviny, ale do zápasu nezasáhl. "Příležitost dostane na turnaji v Čelákovicích," dodal slávistický kouč.

Sparta zkouší Afričany

Sparťanští fotbalisté v rámci přípravy ve Františkových Lázních porazili divizní rezervu Sokolova 6:0. Víc než jednostranný průběh utkání a vysoká výhra však trenéry potěšily nové africké posily. Útočník Kweuke vstřelil dva góly, jednou brankou se uvedl také Ghaňan Quansah, který je v Praze na testech teprve od úterka.

Do zápasu zasáhl také jeho kamerunský krajan Adiaba. První test za sebou mají i dva Ghaňané, kteří na rozdíl od Kamerunců ještě nemají angažmá ve Spartě jisté. Mistr světa do 20 let Quansah vstřelil dokonce gól, Adu odehrál celý zápas na pravé straně zálohy.

První gól v prvním týmu vstřelil také sparťanský odchovanec Salák, jenž je jedním z řady letenských mladíků, kteří v přípravě bojují o místo v kádru. Do sestavy se dostali také další junioři Polom s Kadeřábkem a poprvé za nový klub odehrál zápas také reprezentační záložník Matějovský.

Ve čtvrtek sparťané v západočeských lázních končí, v pátek mají volno a v sobotu vyrazí na herní soustředění do Rakouska, kde je budou čekat mnohem těžší soupeři. Pořadí a program zápasů se ještě upřesňuje.

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 3:3

Branky: 83. a 90. Concistre, 51. Božič - 34. Tatanašvili, 67. Vaněček, 68. Hora. Rozhodčí: Kocourek.
Slavia - I. poločas: Jaakkola - Čelůstka, Koubský, Trapp, Hubáček - J. Černý, Kisel, Dembélé, Grajciar, Jarolím - Vlček.
II. poločas: Jaakkola - Vranješ, Hošek, Trapp, Božič - Koreš, Volešák, Belaid (76. Gulajev), Janda - Zákostelský, Concistre.

Plzeň - I. poločas: Ticháček - Limberský, Ševinský, Lafrance, Jiráček - Horváth, Rada, Hruška, Bakoš - Petržela, Tatanašvili.
II. poločas: Daněk - Rajtoral, Navrátil, Halama, Rožman - Rodriguez, Kolář, Rýdel, Rezek - Hora, Vaněček.

Sparta Praha - Baník Sokolov B 6:0

Branky: 20. a 41. Kadlec, 29. a 64. Kweuke, 57. Skalák, 69. Quansah.
Sestava Sparty: Švenger - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamić (55. Polom) - Hoheneder (55. Kadeřábek) - Adu, Matějovský, Quansah, Kadlec (55. Skalák) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Mladá Boleslav - SK Kladno 5:0

Branky: 27. Kulič, 33. Kysela, 62. Táborský, 70. Mendy, 88. Bulut. Rozhodčí: Ochotnický. Diváci: 420.
Mladá Boleslav, 1. poločas: Miller - Brunclík, Rolko, Johana, Fabián - Kysela, Sylvestre, Kúdela, Sedláček - Kulič, Řezníček.
2. poločas: Miller - Kalina, Charuza, Janíček, Hrdlička - Mendy, Sylvestre, Procházka, Táborský - Chramosta, Bulut

FK Baumit Jablonec - AIK Stockholm 2:0

Branky: 65. Loučka, 75. Lafata.
Sestava Jablonce: Špit - Krajčík, Zábojník, Drsek (72. Bíro), Kovařík - Michálek (78. Hovorka), Loučka, Eliáš (74. Just), Jarolím - Lafata, Pekhart (76. Rudolf).

Nivnice - Zbrojovka Brno 0:7

Branky: Kalabiška 2, Rabušic, Dostálek, Borák, Polách, Šural.
Sestava Brna - 1. poločas: Doležal - Pernica, Dvorník, Jílek, Kovačevič - Chlup, Dostálek, Cupák, Okleštěk - Kalabiška, Rabušic.
2. poločas: Poláček - Pernica, Huška, Červinek, Čoupek - Borák, Polách, Cupák, Husár - Kalabiška, Šural.