Vlašimský výrobce střeliva Sellier & Bellot skončil v rukou svého konkurenta - brazilské CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos, která je jedním z největších výrobců munice na světě.

Do portfolia Brazilců patří i americký výrobce střeliva Magtech a německý MEN.

Stoprocentní balík akcií prodala českobudějovická investiční společnost Wotan Invest. Obě strany se rozhodly nezveřejňovat hodnotu transakce. "Jsme soukromá společnost, nebudeme nic komentovat," stálo v prohlášení Wotan Invest.

"Získáním Sellier & Bellot, osvědčené značky s více než 184letou historií, bude doplněna stávající sortimentní nabídka a umožní nám další rozšíření naší celosvětové přítomnosti v muničním odvětví," stojí v tiskové zprávě CBC k akvizici.

Brazilci jsou již dnes jedním z největších výrobců munice pro vojenský, policejní a komerční trh. Vyrábí i policejní brokovnice, lovecké pušky a neprůstřelné vesty.

Čeští zbrojaři mají zvuk

Ani vlašimský výrobce však není bezvýznamný. V oblasti malorážové munice patří mezi nejznámější na světě. Obchodní jméno stejně jako zastoupení mají být zachována i nadále.

"Spojení se CBC musí Sellier & Bellot na světovém trhu určitě posílit. Firmy si navzájem budou moci sdílet obchodní sítě," řekl Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Podle něj je Sellier & Bellot českou jedničkou v oblasti výroby nábojů a významnou roli hraje i na světovém trhu.

Firmě se daří navzdory krizi a nabírá lidi. Zhruba 1150 zaměstnanců v roce 2007 pomohlo vyrobit a prodat střelivo a různé strojírenské výrobky za více než 1,2 miliardy korun, a dosáhnout tak čistého zisku 90 milionů korun.

Hlavními odbytišti české munice jsou Německo následované USA, Polskem, Francií a Slovenskem. Vývoz střeliva vloni ve srovnání s rokem 2007 poklesl jen mírně z 552 na 547 milionů korun.

České zbrojařství zažívá po řadě let útlumu boom. Předloni vyvezly tuzemské firmy nejvíc zbraní a vojenského materiálu v historii Česka. Firmy exportovaly zboží za 4,3 miliardy z čehož největší podíl tvořil vývoz do Indie, na Slovensko a do Gruzie. I přesto se export vojenského zboží potýká s problémy, hlavně se získáváním povolení k převozu od zemí, kterými mají zbraně putovat. Tyto země totiž často používají obstrukce, aby podpořily vlastní výrobce.

Miliardář s Tercieru

Za Wotan Invest stojí přes britskou společnost Marvel Holdings miliardář Tomáš Nebeský. Sellier & Bellot byla jednou z desítek firem, které ovládá. Mezi nimi je třeba bezpečnostní agentura Fenix, sázková kancelář Victoria Tip, realitní kancelář či provozovatelé hracích automatů a menších úvěrových společností. Jádrem podnikání je ale lesnictví, v němž skupina ovládá řadu firem.

Nebeský na sebe upozornil již v 90. letech, a to svou rolí ve skupině Tercier. Byl jedním z lidí, kteří za investičním fondem stáli. Skupina nabízela vysoké hodnocení vkladů, svým slibům ale nedostála a skončila v likvidaci. Odhaduje se, že investoři přišli o miliardy korun. Soud mu ale žádnou vinu nikdy neprokázal.