Podle jeho předpokladu vláda návrh s největší pravděpodobností schválí. Ministr zároveň uvedl, že stát nyní neuvažuje o vstupu soukromého kapitálu do těžebního podniku. Důl nyní spravuje státní podnik Diamo. Zájem o investování v dole nedávno projevila australská společnost Uran Limited.

"Jsme rozhodnuti provést geologický průzkum vlastními silami," řekl Říman. Před úvahami o případném vstupu soukromého kapitálu stát podle něj nejprve prověří, s jakými zásobami uranu v Rožné disponuje. "Jinak tak trochu obchoduje se zajícem v pytli," podotkl.

Podle něj se může ukázat, že zásoby ještě budou obrovské. "Pak by cena společného podniku nebo privatizace byla úplně jiná, než kdyby se zjistilo, že zásoby jsou malé," dodal.

Jediný hlubinný uranový důl ve střední Evropě by se podle posledního rozhodnutí vlády měl uzavřít v záměru příštího roku. Australané se o koupi podílu v dole uchází kvůli rostoucím cenám této suroviny na světových trzích.
Nabídli dvě varianty svých investic. Pokud by získali právo těžit ve stávajících i budoucích lokalitách a také polovinu z výnosů dolu, byli by ochotni vydat 640 milionů korun. Poloviční částku navrhli v případě, pokud by dostali pouze poloviční účast na současné těžbě. Česká republika je 12. největším producentem uranu na světě.

Generální ředitel Diama Jiří Jež řekl, že podle dosavadních předpokladů by se těžba v rozpracovaných částech dolu mohla vyplatit do roku 2012. Základní průzkum dosud neznámých ložisek, která jsou pod 24. patrem a tedy v hloubce přesahující 1200 metrů, vyjde asi na 30 milionů korun. Pokud naznačí dostatečně bohaté naleziště uranové rudy, budou pokračovat přípravné práce na těžbu, které budou stát až na 300 milionů. Provedeny by měly být do konce roku 2008; Diamo je bude platit z vlastních prostředků.

Uran se na Žďársku těží od roku 1957. Kvůli rostoucí poptávce po této surovině byl termín uzavření dolu v Rožné několikrát posunut; naposled o tom rozhodla vláda před dvěma lety. Premiér Mirek Topolánek již počátkem února naznačil, že vláda schválí dalším prodloužením těžby.

Těžební závod na přelomu roku zaměstnával zhruba 1000 lidí, z toho na dole přes 400. Jeho loňská produkce činila 336 tun uranu, o rok dříve to bylo 378 tun. Těžba nyní probíhá v hloubce až 1100 metrů.

Ještě nedávno se zdálo, že těžba uranu v České republice má po konci studené války odzvoněno, ale od loňska začal kdysi neefektivní obor opět vydělávat. Světová těžba rudy nepokrývá potřebu jaderných elektráren, zásoby se tenčí a ceny uranu za posledních deset let stouply až sedminásobně.