Poslanec ČSSD a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák odmítá tvrzení svého nástupce Martina Štěpánka o tom, že musel vědět o problémech se softwarem na ministerstvu. Na veřejnost dostaly informace o tom, že téměř dvě třetiny počítačů v úřadě pracují s nelegálním softwarem. Údaje pocházejí z auditu, který ministerstvo provádí ve spolupráci s firmou Microsoft, jež je vlastníkem údajně zneužívaných programů.


"Zmiňovaný audit odhaluje nedostatky z éry mých předchůdců a jejich náměstků. Za jejich činnost však v žádném případě nenesu zodpovědnost," dušuje se Jandák.


"Signály o tom, že v oblasti informačních technologií není na ministerstvu všechno v pořádku, jsem zachytil krátce poté, co jsem se stal ve druhé polovině roku 2005 ministrem," uvedl.


Rozhodl proto o jmenování interní komise, jež měla věci prošetřit. Na základě informací komise, které nedostatky potvrdily, projednal situaci s vedením úřadu a těsně před koncem svého působení ve funkci ministra (30. srpna) objednal "zásadní audit na úseku IT včetně inventarizace, který měl věci do detailu prošetřit a navrhnout řešení".


"Není tedy pravdou, že jsem nijak nereagoval. Návrh na řešení dle výsledku auditu jsem však již nemohl podat, neboť mezitím se stal ministrem Martin Štěpánek, a je tedy zcela na něm, co a jak navrhne," dodal Jandák.


Ministr Štěpánek se zatím rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku informací o auditu. Podle přesnosti informací ministr soudí, že výsledek auditu, který je interním materiálem ministerstva, někdo předal přímo serveru Aktuálně.cz, jež o případu informoval.


Podle Štěpánka je "nehorázné", pokud zaměstnanec úřadu poskytne takový materiál tisku, aniž by o tom ministr věděl a vydal k tomu své stanovisko. Zda podá podnět k prošetření samotného užívání nelegálního softwaru, zatím neuvedl. Porušení autorských práv projednávají obecní úřady obce s rozšířenou působností - ale pouze tehdy, mají-li k tomu podnět; pokuta je pak jejich příjmem.