reklama

Šéf pražské burzy Petr Koblic: Ze zbývajících státních firem by pro burzu bylo nejlepší Letiště Praha

Rozhovor
Čtěte více: burza | Praha | cenné papíry | Letiště Praha
  • Generální ředitel pražské burzy ve čtvrtek oznámil otevření nového trhu Start.
  • Bude určen především pro malé a střední firmy.
  • Ze státních podniků by se podle Petra Koblice na burzu hodilo pouze Letiště Praha.
Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Foto: Tomáš Tesař

Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha ve čtvrtek oznámil otevření nového trhu Start, který je určen pro menší a střední firmy. Co si však šéf pražské burzy myslí o možném vstupu státních firem?

HN: Myslíte si, že lze v Česku očekávat ze strany politiků podporu rozvoje kapitálového trhu? Že by měli chuť uvést některou ze státních firem na burzu?

Já začnu odzadu. Ono těch státem ovládaných nebo kontrolovaných firem, které se hodí na burzu, moc není. Když jsme to zkoumali z různých úhlů pohledu, tak jsme v zásadě zjistili, že je to jen Letiště Praha.

Co třeba Česká pošta?

Pošta měla to okno otevřené spíše před deseti lety, kdy se v Evropě pošty dávaly na burzu. Teď si nejsem zcela jistý, jestli trošku nezaspala dobu. Rád se nechám přesvědčit o opaku.

Budvar, Lesy ČR?

Moc lesních firem na trzích není. Nějaké jsou v Kanadě, ale jsou to spíš těžařské firmy, ne vlastníci. Budvar je relativně malý, ale ten by samozřejmě šel.

Teď si stát nechal zpracovat varianty, co by znamenalo rozdělení ČEZ. Co si o tom myslíte? Jde o jednu z klíčových firem obchodovaných na burze.

Pokud by se to dělalo jen proto, aby se mohla dostavět jaderná elektrárna, tak to v dnešní době za současných cen energie nevychází. A uniká mi význam, proč dělat předem ztrátový podnik. Za druhé si nedovedu představit, že nám při nynějším politickém diskursu u našich sousedů a v EU celkově projde postavení jaderného zdroje ve střední Evropě. Ale v akademické rovině, když se podíváme na rozdělení E.ON a RWE, tak to v zásadě mělo i pozitivní vliv na kapitálový trh.

Celý rozhovor s Petrem Koblicem čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

Martin Jašminský, Janis Aliapulios
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama