Jihočeský kraj budou v celostátním finále soutěží Firma roku a Živnostník roku zastupovat ženy. Jak Věra Vávrová z Vimperku, tak Petra Plemlová, jejíž firma Unuodesign sídlí v Táboře, se zabývají výrobou oděvů. Zatímco však Živnostnice roku Vávrová cílí na dospělou klientelu, Unuodesign se zaměřuje na oblečení a látkové pleny pro děti.

Firma roku Jihočeského kraje

1. Unuodesign s.r.o. (Tábor), výroba a prodej látek, dětských oděvů a látkových plen

2. Kámen a písek spol. s.r.o. (Český Krumlov), těžba a zpracování drceného kamene

3. EFAFLEX - CZ s.r.o. (Opařany), výrobce rychloběžných průmyslových vrat

"Moje firma vznikla na podhoubí nešťastného manželství. Začínala jsem úplně od nuly bez finančních prostředků a se čtyřmi dětmi, což způsobilo, že jsem byla nezaměstnatelná," popisuje Plemlová, původně učitelka v mateřské škole, proč se rozhodla z koníčka udělat doma v obývacím pokoji plnohodnotné podnikání. Za čtyři roky se jí nakonec podařilo vybudovat firmu o více než čtyřiceti zaměstnancích. Letos čeká obrat mezi 40 a 50 miliony korun.

Jedním z hlavních klíčů k úspěchu je komunita, která se kolem Unuodesignu vytvořila. "Našimi zákaznicemi jsou především ženy, pro které je šití koníčkem nebo přilepšením k rodinnému rozpočtu, dále také maminky, jež od nás kupují dětské oblečení a látkové pleny," říká Plemlová. Kromě samotné výroby a prodeje proto Unuodesign vytváří také videonávody na šití, které publikuje na internetu. Zároveň přispívá do diskusních fór, kde ženám radí, jak pracovat s látkami.

Firmě se dokonce začalo dařit natolik, že si může dovolit svoje výrobky prodávat i v cizích zemích. V současné době ale musí kvůli rychle rostoucí poptávce vývoz naopak omezovat, aby zvládala obsloužit alespoň domácí trh. "V tuto chvíli jsme zastoupeni už v deseti státech Evropy, velkoobchodníci ze zahraničí se nám ozývají sami. Zboží ale máme nyní tak málo, že nejsme schopni ostatní trhy uspokojit. Zahraniční expanzi proto trochu brzdíme. Rosteme meziročně o 300 až 400 procent a zkrátka nestíháme vyrábět.

Unuodesign se vymyká průměru také tím, že zaměstnává téměř samé ženy. Jediný muž ve firmě je fotograf. Petra Plemlová ale odmítá, že by muže při výběru nových zaměstnanců znevýhodňovala. "Máme hlavně švadleny, ani nevím, jaký je mužský ekvivalent tohoto názvu. Muži zkrátka v tomto oboru téměř nejsou. Kromě toho prodáváme hlavně maminkám, a ženy tak mají ve výběrových řízeních často výhodu, protože mají na rozdíl od mužů s danými produkty vlastní zkušenost," popisuje zakladatelka firmy.

Živnostník roku Jihočeského kraje

1. Věra Vávrová (Vimperk), výroba pánských košil a dámských halenek

2. Libor Pražan (České Budějovice), umělecký nábytkář a restaurátor

3. Blanka Musílková (Mirotice), výroba skleněných figurek a dekorací

Mezi živnostníky si postup do celostátního finále z jihočeského regionálního kola vybojovala Věra Vávrová z Vimperku. Původně se zaměřovala výhradně na výrobu pánských košil. Postupně se ale jejími zákazníky staly také velké firmy, které poptávaly oblečení i pro své zaměstnankyně. Výroba se tedy rozšířila o dámské halenky a další oděvy.

Vávrová zahájila svoji profesní kariéru v roce 1972 v národním podniku Šumavan, který byl před revolucí jedním z největších dodavatelů oděvů v Československu. Od šití pánských košil se přes technickou kontrolu postupně vypracovala až do čela vimperského závodu Šumavanu. Později se dokonce stala vedoucí kvality celé firmy, jež sdružovala celkem sedm výrobních závodů. V roce 1990 ale přišla zásadní změna.

"Po revoluci jsem začala podnikat sama v jedné místnosti našeho rodinného domu. Vrátila jsem se z manažerské pozice zpět k šití košil a byla jsem zvědavá, jak se zvládnu znovu živit rukama," popisuje Vávrová začátky svého podnikání. S tím, jak zakázky i přes silnou konkurenci asijských výrobců přibývaly, rostl i počet zaměstnanců. Nyní jich je ve výrobě celkem 18, a budou se tak muset přesunout z rodinného domu do nové výrobní haly, jejíž výstavbu rodina Vávrových už na Vimpersku připravuje. Pod značkou Vavi nyní vyrobí 120 až 130 košil denně. Loni zdvojnásobila tržby na bezmála 10 milionů korun.

Vodafone odpovědná firma roku Jihočeského kraje

EFAFLEX - CZ s.r.o., (Opařany), výrobce rychloběžných průmyslových vrat

Nástupnictví má Věra Vávrová vyřešené, firmu převezmou její děti. Za největší problém však považuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Dočasně chce situaci řešit především najímáním pracovníků ze zahraničí, po přesunu do nové výrobní haly ale plánuje ve stávajících výrobních prostorách zřídit odborné učiliště. "Už dnes spolupracujeme se školami a děláme nábory. Výrobu chceme určitě zachovat v Česku," říká živnostnice roku 2017 Jihočeského kraje.

Letos se do dvanáctého ročníku soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku vyhlašovaných Hospodářskými novinami přihlásilo v celém Česku 6600 firem. Loni se živnostníkem roku stal šperkař David Lomos ze Středočeského kraje. Mezi firmami uspěl výrobce elektronických desek Hokami z Libereckého kraje.