Miliardový IT holding Solitea, do něhož se řadí šest výrobců účetních a podnikových softwarů ze zemí střední Evropy a Balkánu, se po roce rozrostl o další firmu. Brněnská IT skupina koupila stoprocentní podíl ve společnosti CDL System z Ústí nad Labem, která svým firemním klientům dodává podnikové programy od amerického Microsoftu. Cenu obchodu žádná ze stran nekomentovala. Za CDL System ale Solitea mohla dle odhadu na základě výše obratu firmy zaplatit až 200 milionů korun.

"Licenční produkty od Microsoftu jsme zatím museli svým zákazníkům dodávat přes naše dodavatele. Akvizice CDL System nám ale umožní se na tento druh byznysu více soustředit, a navíc tak získáme i nové významné klienty, jako je finanční skupina PPF nebo nákupní řetězec Globus," řekl HN šéf a spoluvlastník Solitey Martin Cígler.

Dosavadní majitelé CDL - Pavel Havránek a Vítězslav Kotrs - prý dlouho zvažovali, komu svou firmu předají. "Solitea přináší obrovskou příležitost k růstu a umožní nám těžit ze synergií, které takové spojení představuje. Její firemní kultura je navíc velmi blízká té naší, což pro nás bylo podstatné," uvádí šéf CDL Kotrs, který si spolu s dosavadním managementem svou funkci podrží i nadále.

O odprodeji ústecké společnosti ale podle všeho nejvíc rozhodla síla brněnské IT skupiny, která loni utržila celkem 930 milionů a vydělala 120 milionů korun. Holding Solitea začal vznikat v roce 2013 za finanční podpory expartnera investiční skupiny J&T Martina Fedora, který se spojil se zakladatelem podnikových a účetních softwarů Cígler Software (CSW) Martinem Cíglerem. Za pomoci Fedorova fondu Sandberg Capital, který má hospodařit se jměním ve výši 200 milionů eur (5,2 miliardy korun), Cígler postupně ovládl své konkurenty - firmy Vema a Altus Software. K nim předloni přidal rakouské JET ERP a loni provedl dokonce dvě akvizice, kdy do skupiny zapojil příbramského konkurenta J.K.R. i slovinskou jedničku mezi podnikovými softwary SAOP.

Nakupovat firmy chceme dál

Každá z těchto akvizic Soliteu odhadem stála 200 až 300 milionů korun, což firma financovala hlavně z Fedorových peněz. Nynější koupě CDL se ale podle Cíglera od těch předešlých liší. "Poprvé jsme v situaci, kdy akvizici dokážeme zaplatit ze zisku naší skupiny," říká šéf Solitey.

Jejím cílem je konsolidovat roztříštěný český trh firemních a účetních softwarů. Na tom dosud působí desítky menších výrobců, zatímco oboru stále vládne dominantní německý SAP, jehož programy si kupují především tuzemské pobočky velkých nadnárodních firem.

Podle Cíglera může Solitea další akvizici provést i v příštím roce. "Akvizičně chceme růst i dál, tentokrát ale více v cizině než v Česku. Máme rozjednáno několik investičních příležitostí na našich současných trzích a rozhlížíme se i po Německu," nastiňuje šéf holdingu, který má vedle Česka a Slovenska pobočky také v Rakousku, Chorvatsku, Slovinsku nebo Srbsku a významnou zakázku loni získal rovněž ve Finsku.

Program za půl miliardy

Nákupní apetit české Solitey nevyplývá jen z touhy akvizicemi rozšiřovat počet zákazníků. Firmy ze skupiny poslední roky vyvíjí svůj první společný podnikový software, který už se nemá postaru instalovat do počítačů zákazníků, ale má fungovat na internetovém úložišti - cloudu. Společnosti by pak za takový systém neměly platit jednorázovou sumu při pořízení, ale hradily by měsíční poplatek za jeho využívání. K rozjetí takového cloudového programu ovšem Solitea potřebuje velký počet vývojářů, kteří by doplnili jejích 600 současných zaměstnanců, a právě proto se pouští do akvizic.

"Rozvoj cloudových technologií vyžaduje kapacity stovek lidí. Tolik jich v CDL nemáme, a také proto se se Soliteou, která je dobře kapitálově a lidsky vybavena, spojujeme," vysvětluje ostatně Kotrs z kupované společnosti CDL, která zaměstnává 80 lidí a jejíž obrat loni přesáhl 200 milionů korun.

Podle Cíglera v Česku zatím podnikový software fungující v cloudu není a nemá cenu takovou novinku nabízet stávajícím zákazníkům, kteří jsou na své dosavadní programy zvyklí. "Proto je lepší cloudový systém prodávat především novým zákazníkům. Přejít na ně mohou i ti stávající, ale nebudou k tomu tlačeni," říká ředitel holdingu.

Do vývoje nového softwaru prý Solitea každý rok investuje téměř 100 milionů korun. "Celkové náklady na vývoj odhadujeme na půl miliardy korun. To číslo se zdá ohromné, ale firmy, které dokázaly s novým cloudovým programem přijít, pak na trhu vystartovaly jako raketa. Stejně jako ony se proto chceme pustit do takového riskantního podniku a doufáme v úspěch," míní Cígler.

Celému trhu účetních a podnikových softwarů se podle něj v současnosti daří spolu s tím, jak sílí česká i evropská ekonomika. "S jejím růstem se zvyšuje i volný cash, který jsou společnosti ochotné utratit a který často investují právě do zlepšování svých podnikových softwarů. Roste tedy počet firemních klientů, takže řada výrobců už nestíhá dodávat. Nás to ale díky naší velikosti tolik trápit nemusí," uzavírá šéf Solitey, který čeká, že obrat jeho holdingu letos přesáhne 1,1 miliardy korun.