reklama

Zpřísnění hypoték Českou národní bankou se začalo projevovat. Zájem Čechů polevil, i když průměrná úroková sazba klesla

Čtěte více: stavebnictví | hypotéka
  • Úvěry na bydlení si během letošních prázdninových měsíců vzalo méně lidí než před rokem.
  • Na zájmu Čechů o hypotéky se podepsalo zpřísnění podmínek jejich získávání.
  • Potvrzují to data Fincentrum Hypoindexu, který zahrnuje nově poskytnuté hypotéky většiny bank.
Zpřísnění hypoték se v Česku začalo projevovat – Ilustrační foto. Zpřísnění hypoték se v Česku začalo projevovat – Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

V srpnu novou hypotéku získalo 8509 lidí, což je skoro o 800 méně klientů než loni v srpnu. Už v červenci si hypotéku sjednalo meziročně o 400 klientů méně, celkem 7213 klientů. Vývoj hypotečního trhu ve druhé polovině roku tak potvrzuje odhady bankéřů a analytiků, že na něm už zafungují větší zpřísnění, které bankám naordinovala centrální banka.

Loni ČNB svými doporučeními přinutila banky skončit s nabídkou stoprocentních hypoték a od dubna musí mít většina zájemců o hypotéku připravenou alespoň pětinu vlastních peněz k hodnotě nemovitosti. V červnu ČNB svá doporučení ještě zpřísnila a požaduje, aby banky přísněji posuzovaly příjem každého, kdo bude chtít půjčit na byt, a zároveň zamezily tomu, že si na chybějící vlastní prostředky žadatel o hypotéku půjčí jinde.

Meziroční srovnání hypoték
Měsíc Počet Objem (v mld. Kč)  Sazba
Srpen 2017 8509 18,036 2,01%
Červenec 2017 7213 14,578 2,02%
Srpen 2016 9290 18,139 1,84%
Červenec 2016 7615 15,225

1,88%

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Trend ochlazení hypotečního trhu ještě není tak zřetelný na objemu nově sjednávaných hypoték. V srpnu banky půjčily na hypotékách 18,036 miliardy korun. Za oba prázdninové měsíce šlo celkem o 32,614 miliardy korun. Objem nově poskytnutých hypoték tak meziročně klesl jen o tři čtvrtě miliardy korun.

V porovnání s vývojem prvního pololetí jde však už o výraznější posun. Od ledna do června byl jak objem nově sjednávaných hypoték, tak i jejich počet v dosavadní historii rekordní. Nový úvěr získalo 47 355 klientů a celkově na nich banky rozpůjčovaly 96,4 miliardy korun. Ve stejném období loni, které bylo dosavadním rekordním prvním pololetím, si hypotéku sjednalo 42 909 klientů v celkovém objemu 82,9 miliardy korun.

Meziroční srovnání hypoték

Rok

Počty za prázdniny Objemy za prázdniny
2017 15 722 32,614
2016 16 905 33,364
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Nižší zájem nových klientů zatím bankám kompenzuje růst průměrné hypotéky, který je vyvolaný pokračujícím zvyšováním cen nemovitostí. Průměrná hypotéka v srpnu dosáhla 2,12 milionu korun, zatímco před rokem byla 1,95 milionu korun. A to za situace, kdy banky většinu hypoték nyní poskytují jen do 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti, jak to po nich ČNB požaduje, a na zbytek ceny potřebují klienti další vlastní peníze.

"Objemy úvěrů se meziročně prakticky nezměnily, nižší počty úvěrů však indikují, že obdobnou úroveň objemu úvěrů se podařilo udržet zejména díky rychle rostoucím cenám nemovitostí," dodává Rajdl.

Jenže banky s obdobným vývojem už nemohou kalkulovat. Podle hypotečních makléřů ochlazování hypotečního trhu bude pokračovat. Navzdory současnému navyšování příjmů domácností se požadavek vlastních zdrojů k získání hypotéky stává kvůli růstu cen nemovitostí pro stále větší okruh lidí nesplnitelný. A to přesto, že hypotéky zůstávají levné. Podle Hypoindexu průměrná sazba na nově poskytnutých hypotékách v srpnu byla na úrovni 2,01 procenta. Oproti červenci tak klesla o 0,01 procentního bodu.

"Úrokové sazby sjednaných hypotečních úvěrů se oproti předchozímu měsíci prakticky nezměnily. Některé banky ve druhé polovině srpna sice přistoupily k mírnému navýšení sazeb, to se ale projeví s určitým zpožděním, protože tyto nabídky se objeví v uzavřených smlouvách až v následujících měsících," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Objem hypoték (v mld. Kč.) v první polovině roku

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Počet hypoték v první polovině roku

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Olga Skalková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Babiš kritizoval Kellnera. O2, která spadá do miliardářova portfolia, poté rozeslala SMS propagující knihu Boss Babiš

reklama