Navzdory tomu, že ministerstvo dopravy seznam firem, které se ucházejí o zakázku na provozování českého mýtného systému, nezveřejnilo, je čtveřice účastníků tendru už známá.

Prvním je konsorcium vedené firmou Kapsch, kde je i banka ČSOB a telekomunikační firma O2 Czech Republic.

Druhým zájemcem je nedávno založená firma CzechToll vlastněná skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Součástí tohoto sdružení je i společnost Sky Toll, provozovatel mýta na Slovensku, přičemž v roli subdodavatelů mají být podle zdrojů HN některé další firmy, které se podílely na budování slovenského mýtného systému. Hovoří se i o spoluúčasti jistého norského partnera.

Třetím účastníkem je provozovatel maďarského mýtného systému HU-GO, jde o maďarským státem ovládanou firmu National Toll Payment Services. Ta je ve sdružení s českou firmou Eltodo. HN to v pátek potvrdila generální ředitelka Eltoda Mona Sandescu.

"Náš maďarský partner má požadované reference z provozování mýtného systému, my zase můžeme dodat zkušenosti a odbornosti z českého trhu. Eltodo se před lety totiž podílelo na výstavbě českého mýtného systému, když při výstavbě zajišťovalo veškerý inženýring," říká Sandescu. Toto konsorcium bude mít i několik subdodavatelů, mezi nimiž je i poradenská firma BDO.

Poslední je německá T-Systems International, která je součástí německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom. ČTK to řekla mluvčí českého T-Mobilu Martina Kemrová. Německá společnost se do tendru přihlásila samostatně bez spolupráce s českým teleoperátorem.

Ministerstvo dopravy seznam účastníků nezveřejnilo, jelikož mu to prý neumožňuje nové znění zákona o zadávání veřejných zakázek.

Ministerstvo soutěž na nového správce systému označuje za technologicky neutrální, požaduje ale, aby zvolená technologie byla kompatibilní se systémy užívanými v EU. V současnosti se v Česku využívá mikrovlnná technologie, využívající k zaznamenání průjezdů kamionů a autobusů mýtné brány. Tímto způsobem se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za více než deset let se z mýtného získalo zhruba 83 miliard korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnnou variantou.