Top chart

  • Korunu už dva týdny řídí trh a převis nabídky nad poptávkou českou měnu oslabuje zpět k 27 Kč/€. Bude ČNB odkládat zvýšení úroků, když inflační tlaky rostou? 

  • Od ledna akcie CME, vlastníka televize Nova, vzrostly o 27 procent. Podle výzkumné firmy Zacks Investment Research je důvodem očekávaný návrat k zisku. 

  • "Naším konkurentem je spánek," odpověděl šéf Netflixu Reed Hastings na otázku, jestli jeho on-line videotéka svádí větší boj o diváky s HBO, nebo s Amazon Prime. Až dosud odpovědi na podobné otázky odbýval tím, že na trhu je místo pro všechny. 

  • V Brně Uber dojezdil. Praha pláče, že v boji s převozníky bez taxi licencí zaspala. 

  • VZP pojišťuje zdraví a její dceřiná firma bude i auta. Stát se po letech vrací na trh s povinným ručením, ze kterého odešel v roce 2001. 

  • Komentátor HN Luděk Vainert dešifruje dokument ČNB o mimořádném zasedání, kdy centrální banka pustila korunu z otěží. Guvernérova parta si stačila sama.

Glosa ve 170 slovech

Česká eurokomisařka Věra Jourová vede boj za rovná práva evropských a amerických majitelů naftových vozů Volkswagen se šidicím softwarem. V USA klienti dostanou odškodné až 10 tisíc dolarů, zatímco v Evropě se kompenzace omezí na přeprogramování na náklady automobilky. Aféra "Dieselgate" propukla v září 2015, kdy Volkswagen přiznal, že do motorů zhruba 11 milionů aut nahrál program umožňující vykázat nižší objem škodlivin při testech emisí. Během běžného provozu software naopak motoru nařizoval, aby na množství smogu ve výfuku nebral ohled. Šéf Volkswagenu Matthias Müller si na Jourovou stěžoval u předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten se jí zastal. Nicméně pro největší evropskou automobilku jde o hodně. V Evropě firma prodala 8,5 milionu aut s emisním šidítkem, zatímco v USA jich bylo zhruba 500 tisíc. Přesto Volkswagen očekává, že celkový účet za kompenzace ve Spojených státech včetně pokut od tamních regulátorů dosáhne 10,3 miliardy dolarů. Akcie Volkswagenu jsou stále 18 procent pod úrovněmi, za které se obchodovaly před vypuknutím emisního skandálu. O kolik ještě spadnou, pokud Brusel nad Wolfsburgem vyhraje?

Kdo investuje více

Investice Čechů loni meziročně stouply o 13 procent na 432 miliard korun. O dvě třetiny se postarali noví investoři, uvedla šéfka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani. Důvodem růstu jsou takřka nulové úroky na běžných účtech a rostoucí inflace. Přesto čeští spořílci nechávají v bankách ladem takřka 1 bilion korun na běžných účtech.

Co láká

Central European Media Enterprises. Investoři sázejí na dobré výsledky mediální firmy a úměrně s tím roste cena akcií. Příští středa ukáže, jestli je optimismus namístě. Firma, jejíž akcie se obchodují v Praze a v New Yorku, zveřejní výsledky za leden až březen. Laťka není příliš vysoko. V loňském posledním čtvrtletí firma poprvé od poloviny roku 2008 vykázala zisk, a to ve výši 21,09 milionu dolarů. 

Kdo vyhrává 

Hlad po penězích na koupi bytů a domů. Navzdory přísnějším pravidlům, podle kterých české banky mohou úvěry na bydlení nabízet. V prvním čtvrtletí objem poskytnutých hypoték vzrostl na 57,613 miliardy korun, což je o 28 procent více než v prvních třech měsících loni. Ani růst průměrných úroků na 1,95 procenta z únorových 1,87 procenta a 1,77 procenta na konci loňska hypoteční trh nezchladil.

Kdo (zatím) prohrává

Taxislužba Liftago nenašla investory, kteří by chtěli koupit její akcie za 10 milionů eur a umožnili tak firmě větší růst. Investiční poradce Tarpan Partners sliboval, že čerstvý kapitál pomůže taxislužbě prorazit v Německu, Itálii, ve Francii a v Polsku. Liftago, které je stejně jako americký konkurent Uber ve ztrátě, se ale nevzdává. Po Praze, Brně a Bratislavě chystá svou mobilní aplikaci spustit v Budapešti. Firma si ale musí vystačit jen se čtyřmi miliony eur, které dostala od svých zakladatelů včetně ústeckého zastupitele a podnikatele Martina Hausenblase.

Mimo byznys o škodlivosti sociálních sítí

Policisté prý naletěli, když varovali před škodlivostí on-line hry Modrá velryba. Hra účastníky může údajně dohnat k sebevraždě. Nechme stranou, jestli Policie ČR ohledně Modré velryby podlehla internetové mystifikaci. Otázkou je, zda sociální sítě lidstvu prospívají více, než mu škodí. Podle komentáře rozhlasové stanice NPR o úterní počítačové konferenci v Silicon Valley si není jistý ani šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.