Nejtemnější hodina, nový film vyprávějící o nástupu Winstona Churchilla do funkce britského premiéra během druhé světové války, v dnešní obtížné době zkoumá, jak důležité je mít v čele státu silného politika schopného předvídat budoucí události. Alespoň tak to vnímá britský herec Gary Oldman, jenž ve snímku ztvárnil Churchilla.

Devětapadesátiletý Oldman, jeden z nejvšestrannějších současných britských herců, prý dlouho váhal, než na nabídku kývl. V potaz bral i všechny své kolegy, kteří Churchilla zpodobili v minulosti – Alberta Finneyho, Richarda Burtona či Roberta Hardyho.

„Ale nakonec jsem se rozhodl pro. Řekl jsem si: Co se může přihodit nejhoršího? Přinejmenším odvedu mizerný výkon. O nic tak zásadního nejde. Tak jsem se odhodlal,“ řekl Oldman na pondělní premiéře snímku, která se uskutečnila v rámci filmového festivalu v kanadském Torontu.

Snímek Nejtemnější hodina natočil Joe Wright, jinak známý též jako režisér filmu Pokání – ten obsahoval pětiminutový záběr na evakuaci britských vojsk ze severofrancouzského Dunkerku roku 1940.

Česká kina začnou nový film o Churchillovi promítat 11. ledna příštího roku, do distribuce jej uvede společnost CinemArt.

Dlouholetý kariérní politik, historik a spisovatel Churchill v čele britské vlády stanul v květnu 1940 po rezignaci Nevilla Chamberlaina. Už několik let předtím Churchill varoval před Adolfem Hitlerem. Jako britský ministerský předseda pak odmítl příměří s Německem a slavně deklaroval, že Británie se nikdy nevzdá.

Ve filmu Nejtemnější hodina je Gary Oldman pod vrstvou prostetického make-upu coby Churchill takřka k nepoznání.

Když se dnes nad Churchillem zamýšlí, tvrdí, že připraven vést Británii byl zejména díky své znalosti historie. Rozpoznal povědomý sled událostí a správně odhadl, že Evropa se nachází v období mezi dvěma válkami, říká Oldman.

„Možná že dnes vidíme obdobný sled událostí. Možná se nacházíme mezi nějakou předešlou válkou a něco dalšího se na nás řítí,“ dodal Oldman na tiskové konferenci v Torontu.

„Možná právě díky schopnosti vycítit, co je ve vzduchu, jsou politici jako Churchill vždy tak populární,“ dodal.

Churchillovu manželku Clementine ve snímku ztvárnila sedmapadesátiletá britsko-francouzská herečka Kristin Scottová Thomasová. Podle ní postavy jako Churchill lidem dodávají naději a víru.

„Myslím, že o důležitosti vůdcovství nám tento film leccos říká. Třeba že také lídři států jsou jen lidé, že nejsou bezchybní,“ uvedla.

Také Scottová Thomasová v Torontu zdůraznila, jak zásadní byla Churchillova znalost dějin. „Díky tomu některé věci viděl dopředu. Právě to z něj učinilo tak mimořádného lídra,“ dodala.

První reakce na film Nejtemnější hodina jsou veskrze velmi pozitivní. Oborový časopis Variety píše o jednom z největších hereckých výkonů v kariéře Garyho Oldmana. Ten prý pouze nenapodobuje Churchillovu mimiku a hru těla známou z archivních záběrů, nýbrž postavě vtiskl osobitost.

„Tato výřečná, avšak fantasticky filmová lekce z dějin našla správný balanc mezi veřejnými vítězstvími skvělého rétora Churchilla a jeho křehčími momenty ze soukromého života,“ konstatovalo Variety.

Také časopis Hollywood Reporter tvrdí, že přes nedostatek subtilnosti film zcela rehabilituje právě mimořádný výkon herce Oldmana. „Do postavy Churchilla se vrhl s elánem a nadšením,“ pochválil Hollywood Reporter, podle něhož by Oldmanův výkon mohl vzbudit zájem o Churchilla u mladších diváků.

Server TheWrap.com Oldmanova Churchilla popisuje jako „přesně zahraného, odměřeného a sympaticky reagujícího“.

„Nejtemnější hodina by bez Oldmana nefungovala. Ale tento snímek není tak mimořádný tím, jak v něm Oldman hraje, spíš proto, co herce režisér Wright přiměl udělat,“ mírní nadšení jiná recenze na serveru Indiewire.com.

Ten na snímku oceňuje především to, jak režisér Wright vykreslil přesvědčivý portrét tehdejší britské vlády coby nepolevující mašinerie.