Osud antické Médey, avšak přenesený do drsných kulis irského venkova, evokuje divadelní hra nazvaná U Kočičí bažiny, kterou chystá činohra Národního divadla Brno.

Autorkou je Martina Carrová, v současnosti asi nejznámější irská dramatička. Její divadelní tvorba často čerpá z antiky. Hrdinky jejích děl probouzejí prastaré síly, což je také případ Hester Swanové z připravované brněnské inscenace.

Hlavní roli ztvární Tereza Groszmannová. "Těším se moc, inscenaci té hry jsem už kdysi viděla a vím, že jde o náročný, emocionálně vyčerpávající titul, o němž se rozhodně nedá říct, že by šel divákům takzvaně na ruku," uvádí Groszmannová.

"Je to krásný text, jehož dobrá inscenace může vzniknout jedině z intenzivní lásky, spousty krve, potu a obrovské námahy celého týmu," dodává.

Inscenace v režii Martina Františáka má premiéru tento pátek 22. září, do konce roku ji Národní divadlo Brno uvede ještě šestkrát. Vstupenky jsou dosud v prodeji.

Hra se odehrává v syrovém kraji bažin a rašelinišť. Místní komunita se chystá na slavnost. Svatební den Carthaga Killbridea a jeho mladé nevěsty Karolíny je však od počátku zastíněn temnými znameními, starými pověrami a kletbami.

V jejich středu stojí Hester Swanová, která s Carthagem žila a má s ním dceru Josie. Muž se však kvůli penězům rozhodl oženit se s Karolínou.

Hester je zahnaná do kouta. Svádí poslední boj proti všemu a proti všem.

Scéna pro brněnskou inscenaci navržená Markem Cpinem je prostá, nikoliv popisná. Dění se točí kolem karavanu – Hester pochází z rodu irských kočovníků, což je svébytné etnikum s vlastními tradicemi a zvyky.

Kostýmy navrhla Markéta Oslzlá-Sládečková, autorem hudby je Nikos Engonidis.

Kromě Groszmannové v představení účinkují Helena Čermáková, Tomáš David alternující s Daliborem Bušem, Igor Bareš a Hana Tomáš Briešťanská.